Penktadienis, 2024 m. liepos 19 d.

Plungės rajone įsikūrusiuose Kuliuose šurmuliuos kultūros festivalis

Liepos 4-11 dienomis Plungės rajone esančiuose Kuliuose vyks Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės vardu pavadintas kultūros ir meno festivalis. Penktą kartą rengiamas SOFIJOS festivalis tęsia šios išskirtinės asmenybės, Kuliuose praleidusios svarbų savo gyvenimo etapą, veiklos idėjas – skleisti meno ir švietimo aurą, „užkrėsti kultūra“. Miestelyje kultūrinį pėdsaką skulptorių darbais, istorinėmis parodomis, klasikinio ir šiuolaikinio meno renginiais jau palikęs festivalis kasmet kuria naujus prisiminimus ir bendruomenes, ieško kelių į dar įvairesnes kultūrines patirtis. 2021-aisiais organizatoriai pristato renginių ir įtraukiamų kultūros sričių gausa išsiskiriančią festivalio programą.

 

Festivalis Kuliuose – ne tik Plungės rajono vasaros tradicija, bet ir naujai atrasta erdvė scenos menui

Per penkerius veiklos metus SOFIJOS festivalis išaugo iš tradicinio renginio formato, kuriame apsiribojama kokybiško spektaklio, koncerto ar parodos pristatymu žiūrovams. 2020-2021 metais lig tol retai naudojamoje Kulių kultūros centro didžiojoje salėje vyko žinomų Europos ir Lietuvos režisierių spektaklių statymo procesai. Kartu su Klaipėdos jaunimo teatru spektaklį „ĮSTRIGĘ“ Kuliuose sukūrė žymus vengrų režisierius Arpad Schilling. Išskirtinė Kulių kultūros centro erdvė padiktavo „ĮSTRIGĘ“ pastatymo formą, dramaturgiją, nagrinėjamas problemas, scenografiją. Spektaklis skirtas rodymui būtent Lietuvos regionuose esančiuose kultūros centruose, o jo premjera įvyks būtent SOFIJOS festivalyje.

Prestižiniu Europos Naujosios teatro realybės prizu apdovanotas režisierius A. Schilling jau kurį laiką yra nutaręs nesitaikstyti su Vengrijos valdžios ribojama kultūros institucijų autonomija ir palikęs savo Tėvynę. Šiuo metu režisierius gyvena Prancūzijoje, o kuria įvairiuose pasaulio teatruose. Politinio teatro meistras A. Shilling sako, kad jo spektakliai – ne režisieriaus, o bendruomenės kūryba, kuri prasideda nuo politinio mąstymo. „Kartais geriau dirbti neįprastoje vietoje, bet su draugais. Valentinas Masalskis pakvietė mane dirbti su jo teatru, sutikau dėl jo asmenybės ir kolektyvo. Ši erdvė labai įdomi – tai buvę sovietiniai kultūros namai, tuščias pastatas su daugybe galimybių. Mane traukia ramios vietos, kuriose gali susitelkti į darbą“, teigia režisierius A. Shilling.

Spektaklis „ĮSTRIGĘ“ dar nėra rodytas žiūrovams, jo premjera įvyks š. m. liepos mėn. 10 ir 11 dienomis Kuliuose SOFIJOS festivalio metu. Spektaklyje vaidina net trys nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai – aktoriai Viktorija Kuodytė, Valentinas Masalskis, Dainius Gavenonis bei visa Klaipėdos jaunimo teatro aktorių trupė.

 

Keturiuose festivalio renginiuose atsiskleis jaunoji Lietuvos scenos meno kūrėjų karta

Šiuo ypatingu pandemijos laikmečiu, kol kitų pasaulio kultūrų pažinimas jau antri metai karantino gniaužtuose, festivalis atsigręžia į Lietuvos jaunuosius menininkus. Penktojo SOFIJOS festivalio pagrindinė žinia – jaunų meno profesionalų sambūris mažame miestelyje. Festivalio veiklos prasidės kūrybine jaunųjų „Taško teatro“ aktorių laboratorija – vasaros stovykla, kurios metu bus organizuotos profesinės paskaitos, keliaujama po Kulių apylinkes, bendraujama tarpusavyje ir su bendruomene, vyks kūrybinis darbas.

Pirmas festivalio renginys įvyks liepos 4 d. – tai „Taško“ teatro interaktyvaus edukacinio spektaklio vaikams „Miško internetas“ premjera, režisierė Loreta Vaskova. Spektaklio metu mokyklinio amžiaus vaikai bus supažindinti su netikėtais ir įdomiais faktais apie medžius ir jų gyvenimą. Iš nebenaudojamų popierinių medžiagų sukurta menininkės Paulės Bocullaitės scenografija skatins spektaklio žiūrovų pagarbą gamtai ir primins apie kasdienių mūsų pasirinkimų poveikį aplinkai. Tuo pačiu augs ir SOFIJOS festivalio dėmesys ekologijai, nes tvarumo ir klimato kaitos klausimai yra kaip niekada aktualūs.

Liepos 5 d. „Taško teatro“ aktoriai ir Vilniaus dailės akademijos dizaino studentai kvies bendruomenę į atviras dizaino dirbtuves kurti krašto žemėlapį „Kulių žemėlapis, kaip jį mato kuliškiai“. Kulių gyventojų prisiminimais, vietos istorijomis, tradicijomis, Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės bei Kuliuose gyvenusio Vaižganto keliais, o gal ir naujai sukurtais mitais paremtas žemėlapis bus pristatytas festivalio uždarymo dieną liepos 11 d.

Liepos 6 d., minint Karaliaus Mindaugo dieną, festivalio lankytojai turės galimybę stebėti Mindaugo Survilos dokumentinį filmą „Sengirė“. Lietuvos istoriją ir stiprybę įprasminančios dienos šventimui pasirinkta gražiausius šalies sengirių vaizdus ir jų gyvūnus nuostabiai užfiksavusi dokumentika. Filmo peržiūra vyks ant vandens, prie vieno iš festivalio simbolių –  skulptūros Kulių užtvankos vandenyje.

 

Liepos 8 d. programoje debiutuos festivalio kūrybinės stovyklos metu sukurtas „Taško teatro“ ir pianisto Roko Zubovo kūrinys. Tęsiant festivalio „Trijų kultūrų ir Čiurlionio susitikimų“ tradiciją ir supinant ją su šį festivalį jungiančia kūrybinių kelionių idėja, bus pristatytas naujas kūrinys, išaugantis iš šaltinių, bylojančių apie Čiurlionio apsilankymą Kaukazo kalnuose ir Anapos kurorte prie Juodosios jūros ir jo ten patirtus tolesnę kūrybą keičiančius pergyvenimus. Šį kartą lankytojai bus kviečiami drauge patirti renginį-kelionę, apimsiančia ne tik kelių skirtingų kultūrų atspindžius, bet taip pat ir kūrybingai sulietas visas tris Čiurlionio raiškos formas – žodį, garsą ir vaizdą.

 

Jazminos Cininas paroda  „Eglė ir geležinės vilkmergės”

Išskirtinės moters vardu pavadintas SOFIJOS festivalis visada skiria didelį dėmesį menininkių kūrybai.  Pabėgėlių iš Lietuvos dukra ir M. K. Čiurlionio brolio Stasio provaikaitė Jazmina Cininas (Australija) iki šiol jaučia tvirtą ryšį su savo lietuvišku paveldu ir į savo kūrybą nuolat įtraukia baltiškus motyvus bei temas.

Kitaip nei įprastoje europiečių mitologijoje, kurioje vilkolakiai dažniausiai būna tik vyrai, parodoje „Eglė ir geležinės vilkmergės“ Jazmina Cininas eksponuoja devynių moterų  vilkolakių, kitaip dar vadinamų vilkmergėmis, atvaizdus. Sudėtinga linoraižinio technika portretus menininkė pradėjo kurti prieš du dešimtmečius, nusprendusi portreto / autoportreto žanrą papildyti baltų simbolika ir raiška. Kaip teigia pati autorė, ieškodama įkvėpimo visai atsitiktinai prisiminė geležinio vilko legendą.

  1. Cininas įtraukta į daugelio grafikos ir meninės knygos apdovanojimų trumpąjį sąrašą, yra surengusi parodas nacionaliniu ir tarptautiniu mastu. Jos kūrinių yra įsigiję daugelis kolekcijų, tarp jų ir Nacionalinis MK. Čiurlionio dailės muziejus, Vilniaus dailės muziejus, Australijos nacionalinė galerija ir MARKK etnografinis muziejus Hamburge, Vokietijoje.

Jazminos Cininas autorinės parodos Kuliuose atidarymas – liepos 7 d.

 

Kelionė tarp tradicijų ir populiariosios muzikos portugališkomis natomis

Liepos 9 d. Kuliuose planuojamas praėjusiais metais dėl karantino negalėjęs įvykti portugalų fado muzikos  koncertas. Pirmą kartą Lietuvoje koncertuos fado dainininkė Ana Laíns, Portugalijoje žinoma kaip „muzikos tapytoja“. Ana Laíns savo grynu ir galingu balsu pristato pasauliui fado ir portugalų tradicinę muziką, o jos dainos apima visą Portugalijos muzikos gilumą. Fado meno forma dėl savo svarbos pasaulio kultūrai įtraukta į UNESCO paveldą.

Ana Laíns priklauso naujajai fado atlikėjų kartai, derinančiai tradicijas ir populiariąją muziką, bei yra pelniusi platų meno kritikų pripažinimą, taip pat įvairių titulų, tarp kurių ir Lisabonos geriausios jaunosios dainininkės pripažinimą „Grande Noite de Fado“ (Didžioji Fado naktis). Techniškai nepriekaištingo balso dainininkės naujausias albumas Portucalis kritikų pripažįstamas geriausiu jos albumu. SOFIJOS festivalyje Ana Laíns pristatys šį albumą kartu su gitaristų duetu: Valentim Filipe (portugališka gitara ir akordina) ir Antonio Costa (klasikinė gitara).

 

Festivalio Jomarkas – bendruomenės apsikeitimas ne tik prekėmis, bet ir vertybėmis

SOFIJOS festivalio Jomarkas- tai senojo turgaus tradicijos, papildytos meninėmis provokacijomis. Liepos 10d., šeštadienį, 10 val. renginio organizatoriai kviečia į Kulių miestelio centrinę aikštę – kur atidarant Jomarką kuliškius žadins ir visiems nuotaiką kurs triukšmingas Lietuvos Karinių jūrų pajėgų pučiamųjų orkestras, vadovas Egidijus Miknius.

Jomarke savo dizaino darbus pristatys visas būrys Lietuvos jaunųjų dizainerių, tačiau festivalio Jomarkas atviras ir netipiškais gaminiais prekiaujantiems amatininkams, verslininkams bei visiems auksarankiams, kurių nuoširdžiai, originaliai ir su meile sukurtas dirbinys neliks neįvertintas. Kulių Jomarke kviečiami dalyvauti netradicinės kulinarijos propaguotojai, originalių suvenyrų ir rankdarbių kūrėjai, savo paslaugas raginami siūlyti „Blusų turgaus“ gerbėjai, batų valytojai, kirpėjai, sriubos virėjai, bulvių kepėjai ir likimo pranašautojai. Dalyvavimas Jomarke nemokamas, tad savo prekystalius Kuliuose kviečiami įkurti visi turintys ką parduoti ar kuo pasidalinti – meninė turgaus atmosfera ir prekybą pagyvinantys pasirodymai leis prekeiviams tikėtis gero pelno, o lankytojams originalių pirkinių.

Kulių Jomarke įprastiems prekeiviams ir dizaineriams kompaniją palaikys profesionalūs aktoriai, šokėjai, muzikos atlikėjai, gatvės cirko atstovai (aktorius V. Mickevičius-Slavka). Aprimus turgaus šurmuliui, Klaipėdos lėlių teatro lėlininkai, kvies į jauniausius dalyvius į Kulių parke vyksiančią interaktyvią meninę edukaciją vaikams „Lėlių teatro magija“.

„Mes nulipame nuo apšviestų scenų ir ateiname į turgų susitikti su bendruomenės nariais, kad susipažintume su savo publika, su kuria vėliau susitiksim teatre, nes tiek teatras, tiek turgus yra viena iš žmonių suartėjimo, susipažinimo, pasikeitimo vertybėmis formų“, – festivalio Jomarko idėją komentavo  vienas iš festivalio organizatorių – didelis turgų gerbėjas bei lankytojas režisierius Valentinas Masalskis.

 

Festivalio uždarymas su choro „Aukuras“ muzika ir antrąja KJT premjera

Sekmadienį liepos 11d. po mišių festivalio lankytojai kviečiami į Kulių Šv. Vyskupo Stanislovo  bažnyčią, kurioje 13 val. Klaipėdos koncertų salės profesionalus choras „Aukuras“ dovanos koncertą „Laiškai Sofijai“, vadovas Alfonsas Vildžiūnas.

Plačia ir įvairia programa išsiskiriantis „Aukuras“ laužo stereotipą, kad choras – rimtas ir nuobodus dalykas. Stiprūs balsai, artistiškumas, demokratiškas repertuaras „Aukurui“ pelno dideles publikos simpatijas – ne tik klausytis choro, bet ir žiūrėti į jį smagu, nenuobodu.

Festivalio programoje skambės Ramintos Šerkšnytės trijų dalių kūrinys „Aurei Regina Caeli“. Kompozitorė teigia, kad „puikūs M. K. Sarbievijaus eilėraščiai apie Mariją Magdalietę ir Mergelę Mariją bei sakralumo ilgesys paskatino atsigręžti į bažnytinės muzikos tradiciją ir savaip „rekonstruoti“ kai kuriuos viduramžių bažnytinės muzikos bruožus“.

Taip pat išgirsite ir du puikiai visiems žinomo kompozitoriaus Donato Zakaro kūrinius. Pirmasis – „Miestai“, kuris kviečia įsijausti į keliautojo vaidmenį. Kaip pats kūrinio autorius sako: „Kelionė – tarsi gyvenimas ir judėjimas su labiau įsimintinomis stotelėmis/miestais.“

Antrasis –  „Laiškai Sofijai“. Šis kūrinys sukurtas specialiai Mikalojaus Konstantino Čiurlionio mirties šimtmečiui. 2011 metais lietuvių kompozitoriai rašė muziką, įkvėpti didžiojo kūrėjo palikimo. D. Zakaras savo kūrinyje leido suskambėti tekstams iš M. K. Čiurlionio laiškų žmonai Sofijai.

 

SOFIJOS festivalį užbaigs antroji Klaipėdos jaunimo teatro spektaklio „Įstrigę“ (rež. A.Shilling) premjera Kulių kultūros centre liepos 11d. 17 val. Norintys liepos 11-ąją sudalyvauti ir koncerte ir spektaklio premjeroje, kviečiami aplankyti Kulių krašto lankytinas vietas bei populiarumo nestokojantį „Karčemos“ restoraną, pasivaikščioti po Kulių parką, apžiūrėti ankstesnių festivalių metu parkui sukurtas skulptūras bei menininkės Jazmina Cininas parodą Kulių kultūros centre.

 

SOFIJOS festivalis penktą kartą visus kviečia į kultūra alsuojančius Kulius!

SOFIJOS festivalis įsitvirtino Plungės rajono kultūriniame žemėlapyje ir kasmet sulaukia vis daugiau lankytojų iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių. Gamtos apsuptyje įsikūręs mažas ir jaukus Kulių miestelis nestokoja istorinės atminties. Dėka Lietuvos kultūros tarybos ir Plungės raj. savivaldybės paramos, drąsiai kuria naujus ambicingus planus ateičiai.

Vidurvasaryje, liepos 4-11 dienomis, kultūros gerbėjai iš visos Lietuvos laukiami Kuliuose, kur po daugybės mėnesių kultūrinių renginių draudimų vyks įvairių sričių meno festivalis. Kadangi, dėl vis dar galiojančių karantino sąlygų žiūrovų kiekis salėje ribojamas, SOFIJOS festivalio lankytojai kviečiami bilietus į spektaklius „Įstrigę“ ir „Miško internetas“, ei į portugališko fado muzikos koncertą įsigyti iš anksto internetu www.tiketa.lt arba bendruomenėje „Alantas“, kur Kulių bendruomenės nariai bilietus gali įsigyti su nuolaida. Prieš renginius dėl karantino apribojimų bilietai parduodami nebus. Daugiau informacijos apie festivalį www.sofijosfestivalis.lt.

 

SOFIJOS festivalio organizatorių informacija

 

Festivalio renginiai:

 

Liepos 4 d. 11 val. ir 14 val.      „Taško teatro“ interaktyvus, edukacinis spektaklis vaikams, PREMJERA

„Miško internetas“ *, rež. Loreta Vaskova

 

Liepos 5 d. 18 val.      Atviros DIZAINO DIRBTUVĖS su bendruomene

„Kulių žemėlapis, kaip jį mato kuliškiai“

 

Liepos 6 d. 22 val.      Filmas ant vandens – Mindaugo Survilos dokumentinis filmas „SENGIRĖ“

 

Liepos 7 d. 19 val.      Menininkės Jazmina Cininas (Australija) autorinės parodos „Eglė ir     geležiniai  vilkai“ atidarymas

 

Liepos 8 d. 19 val.      Kūrybinės stovyklos metu sukurto kūrinio iš ciklo „Trijų kultūrų ir       Čiurlionio  susitikimas“ pristatymas. Dalyvauja „Taško teatro“ aktoriai ir pianistas Rokas Zubovas.

 

Liepos 9 d. 19 val.      Portugališkas FADO„Portucalis“

ANA LAINS (vokalas), Valentim Filipe (portugališka gitara ir akordina),

António  Fernando Costa Neto (klasikinė gitara) *

 

Liepos 10 d. 10 val.- 12 val. TEATRALIZUOTAS KULIŲ JOMARKAS: menininkų, dizainerių, amatininkų ir bendruomenės mugė// gatvės cirkas, V. Mickevičius ir kt.// Lietuvos karinių jūrų pajėgų pučiamųjų orkestro pasirodymas (vad. E. Miknius)//

Klaipėdos lėlių teatro interaktyvi edukacija vaikams „Lėlių teatro magija“

 

Liepos 10 d. 18 val. Klaipėdos jaunimo teatro spektaklio „ĮSTRIGĘ“ (rež. A. Shilling) premjera*

 

Liepos 11 d. 13 val. Klaipėdos koncertų salės choro „Aukuras“ KONCERTAS Kulių bažnyčioje

„Laiškai Sofijai“ (vad. A. Vildžiūnas)

 

Liepos 11 d. 17 val. Klaipėdos jaunimo teatro spektaklio „ĮSTRIGĘ“ (rež. A. Shilling) premjera*

 

 

*bilietai į pažymėtus renginius platinami per Tiketą ir Kulių bendruomenės „Alantas“ buhalterijoje.

Prieš renginius bilietai parduodami nebus.

 

Komentarai
Kiti straipsniai