Sekmadienis, 2024 m. birželio 23 d.

Žaliosios pakuotės – į ką turime orientuotis ateityje?

Dėmesys ekologijai šiuo metu yra kaip niekada stiprus. Vis daugiau žmonių įsisąmonina tai, jog žemė – mūsų tikrieji ir vieninteliai namai, kuriais būtina atsakingai rūpintis. Todėl ieškoma efektyvių būdų, padedančių tausoti bei saugoti gamtą. Vienas iš tokių būdų – žaliosios pakuotės. Apie žaliųjų pakuočių svarbą šnekama daug ir dažnai. Manoma, jog bėgant laikui  ekologiškos pakavimo medžiagos visiška įsitvirtins rinkoje ir galutinai pakeis gamtai kenkiančias pakuotes.

Tačiau kol kas pakavimo įpročius keičiame pamažu, nes nemaža dalis žmonių dar nėra pakankamai gerai susipažinę su žaliosiomis pakuotėmis, jų nauda bei privalumais. Tiksliai apibrėžkime, kas yra žaliosios pakuotės, kuo jos svarbios gamtai ir žmonėms bei sužinokime, kokie pakavimo pokyčiai mūsų laukia ateityje.

Ekologiškos pakavimo medžiagos – kas tai?

Galima drąsiai teigti, kad ekologiškos pakavimo medžiagos sparčiai populiarėja, o rinkoje jų daugėja. Išties šiuo metu norint įsigyti tvarias, gamtai nekenksmingas pakuotes tai galima padaryti be didesnio vargo, nes jų pasiūla – gausi. Yra pasiūla, tačiau ar yra paklausa? Deja, dar ne visi žmonės renkasi žaliąsias pakuotes ir taip yra ne todėl, kad jiems nerūpėtų gamtos gerovė, o todėl, jog nemaža dalis žmonių vis dar nežino, kas yra ekologiškos pakavimo medžiagos ir kuo jos išskirtinės.

Norint suprasti žaliųjų pakuočių svarbą, visų pirma, reikia žinoti, kad tokios pakuotės yra pagamintos iš medžiagų, kurias galima pakeisti, atnaujinti ar papildyti. Verta akcentuoti ir tai, kad ekologiškumas ne visada reiškia medžiagas, iš kurių yra pagamintos žaliosios pakuotės. Ekologiškos pakavimo medžiagos taip pat pasižymi pakartotiniu naudojimu. Pakartotinis naudojimas – tvarumo elementas, leidžiantis tą pačią pakuotę naudoti ne vieną, o kelis kartus. Tad renkantis pakuotes derėtų atsižvelgti į tai, ar jos pagamintos iš gamtai nekenksmingų medžiagų ir ar jas galima panaudoti daugiau nei vieną kartą. Pavyzdžiui, ar susimąstėte, jog paprasčiausia kartono dėžutė yra pakankamai patvari, kad ją būtų galima naudoti net kelias dešimtis kartų?

Populiariausios ekologiškos pakuotės

Įvairiausias pakavimo medžiagas naudojame kone kasdien. Deja, daugelis šių medžiagų patenka į sąvartynus ar vandenynus ir tai, neabejotinai, daro didelę žalą tiek gamtai, tiek žmonijos sveikatai. Siekiant to išvengti svarbu rinktis ekologiškas pakuotes. Vis dar kyla klausimas: kokios pakuotės yra ekologiškos? Įvairovė – didelė, išskiriame populiariausias:

 • Perdirbamos pakuotės. Tai, kad pakuotė yra ekologiška ir nekenksminga gamtai rodo galimybė ją perdirbti. Perdirbant pakuotę jai yra suteikiamas „antras gyvenimas“, tausojami gamtos ištekliai bei sumažinimas atliekų kiekis sąvartynuose.
 • Kompostuojamos pakuotės. Itin tvarus pasirinkimas – kompostuojamos pakuotės. Reikia žinoti, kad tokios pakuotės yra pagamintos iš medžiagų, gebančių suirti žemėje, idealiausiu atveju nepaliekant jokių toksiškų likučių. Kompostuojamos pakavimo medžiagos dažniausiai gaminamos iš augalinių medžiagų – kukurūzų, cukranendrių, bambuko ir kt.
 • Pakartotinio naudojimo pakuotės. Gamtai draugišką pakuotę išsirinksite tuomet, jei įsigysite tokią, kurią galima panaudoti ne vieną ir ne du kartus. Populiariausios pakartotinio naudojimo pakuotės – jau minėtos kartoninės dėžės. Be to, kartoninės dėžės išsiskiria ne tik tuo, jog gali būti panaudotos kelis kartus, bet ir tuo, kad kartonas yra perdirbamas. Tačiau svarbu atminti, kad kartoninę dėžę galima perdirbti tik tuomet, kai ji yra švari bei sausa.Žaliųjų pakuočių privalumai

  Ne paslaptis, jog šiuo metu vyksta tikrai nedžiuginantys klimato pokyčiai. Žinoma, šiuos  pokyčius įtakoja daugelis veiksnių, bet vienas pagrindinių – didelis ir neatsakingas žmonių vartojimas. Šis vartojimas susijęs ir su įvairiomis pakavimo medžiagomis, kurios yra masiškai gaminamos, masiškai naudojamos, o vėliau masiškai metamos į sąvartynus. Žaliosios pakuotės – efektyvus problemos sprendimas. Todėl kiekvienam, kuriam rūpi gamtos ir žmonijos ateitis,  reikia gerai įsisavinti ekologiškų pakavimo medžiagų teikiamus privalumus:

  • Tausojama gamta. Jau ne kartą paminėtas ir vienas didžiausių žaliųjų pakuočių privalumų yra gamtos tausojimas. Masiškai gaminant įvairias pakavimo medžiagas išskiriama daugybė anglies dioksido, kurio poveikis gamtai ir žmonių sveikatai yra itin žalingas. Renkantis ekologiškas pakavimo medžiagas įprastų pakuočių gamybos procesas lėtėtų, o anglies dioksido koncentracija atmosferoje mažėtų.
  • Neturi kenksmingų toksinų. Žaliosios pakuotės, pagamintos iš natūralių medžiagų, yra biologiškai skaidomos, o tai reiškia, jog jose nėra kenksmingų toksinų. Pavyzdžiui, paprastas plastikas nėra lengvai biologiškai skaidomas, kol jis suyra užtrunka šimtus ar net kelis tūkstančius metų, o per tą laiką yra išskiriamos kenksmingos cheminės medžiagos.
  • Pasižymi universalumu ir praktiškumu. Neabejotinas žaliųjų pakuočių privalumas – jų universalumas bei praktiškumas. Šiuo metu galima rasti įvairiausių ekologiškų pakavimo medžiagų pritaikytų visų poreikiams.
  • Padeda sutaupyti pinigų. Ne paslaptis, jog įvairioms pakavimo medžiagoms dažnas išleidžia nemažai pinigų. Tačiau šias išlaidas galima gerokai sumažinti pasirinkus tokias pakuotes, kurias panaudosite ne kartą ir ne du.
  • Išryškina vertybes. Rūpinimasis gamta ir atsakingas požiūris į vartojimą yra itin svarbios vertybės kiekvienam šiuolaikiniam žmogui. Žaliųjų pakuočių naudojimas padės šias vertybės išryškinti ir parodys, jog jums išties rūpi aplinka, kurioje gyvenate.

  Ateityje – tik žaliosios pakuotės?

  Kokia ateitis mūsų laukia? Ar išties nebeliks kenksmingo plastiko pakuočių? Ar visi taps atsakingi prieš gamtą ir rinksis tik žaliąsias pakuotes? Tokia ateitis – tikėtina, tačiau dar teks palūkėti. Nors vis daugiau verslų atkreipia dėmesį į ekologiškas pakavimo medžiagas, tačiau visiškai pakeisti pakavimo įpročius dar yra sunku.

  Prie svarbių pokyčių įgyvendinimo turėtų prisidėti kiekvienas iš mūsų. Galbūt vietoj plastikinio pirkinių maišelio vertėtų rinktis medžiaginį? O gal tą pačią kartoninę dėžutę galima panaudoti kelis kartus, o panaudojus ją paruošti perdirbimui? Nesunkiai įgyvendinamos smulkmenos? Nors ir smulkmenos, tačiau itin reikšmingos tiek kiekvienam iš mūsų, tiek gamtai.

  Asociatyvi pexels.com nuotrauka

Komentarai
Kiti straipsniai