Ketvirtadienis, 2024 m. lapkričio 07 d.

Geležis: svarbus mineralas mūsų organizmui

Geležis yra esminis mineralas, reikalingas daugeliui organizmo funkcijų, įskaitant deguonies pernešimą organizme ir energijos apykaitą. Labai svarbu užtikrinti pakankamą šio mineralo kiekį, todėl aptarsime, kokie maisto produktai yra geležies šaltiniai bei iš kokių geležies papildų galite rinktis.

 

Kas yra geležis?

 

Geležis yra mineralas, kuris svarbus hemoglobino ir raudonųjų kraujo kūnelių susidarymui. Hemoglobinas perneša deguonį iš plaučių į kitas kūno dalis. Todėl geležis iš esmės yra susijusi praktiškai su visų organų veikla.

Geležies papildai dažnai vartojami kartu su vitaminu C, kuris gerina geležies absorbciją. Be to, folio rūgštis ir vitaminas B12 taip pat dažnai randami kompleksiniuose papilduose su geležimi.

 

Geležies šaltiniai

 

Geležis yra dviejų formų: hemogeležis, kuri randama gyvūninės kilmės produktuose, ir nehemogeležis, kuri randama augaliniuose produktuose. Hemogeležis geriau pasisavinama organizme, tačiau abu šaltiniai yra svarbūs subalansuotai mitybai.

Gyvūninės kilmės maisto produktai, turintys daug hemogeležies:

– Raudona mėsa (pvz., jautiena, ėriena),

– Vištiena ir kalakutiena,

– Žuvis ir jūrų gėrybės (pvz., tunas, lašiša),

– Kepenys ir kita organų mėsa.

Augaliniai maisto produktai, turintys daug nehemogeležies:

– Pupelės ir lęšiai,

– Špinatai ir kitos žaliosios lapinės daržovės,

– Riešutai ir sėklos,

– Grūdai ir duona.

Į geležies kiekį organizme ypač rekomenduojama atkreipti dėmesį vegetarams ir veganams, kadangi jie su maistu negauna hemogeležies šaltinių. Moterims taip pat svarbu stebėti geležies lygį dėl menstruacijų, nėštumo ar žindymo, kurie padidina geležies poreikį organizme. Šioms žmonių grupėms rekomenduojama atlikti profilaktinius hemoglobino ir feritino tyrimus.

 

Efektyviausi geležies papildai ir vartojimo patarimai

 

Efektyviausi geležies papildai yra įvairių geležies formų, įskaitant geležies sulfatą, gliukonatą ar fumaratą. Šie papildai gali būti įvairių formų: tabletės, kapsulės, skysti papildai. Renkantis papildus, svarbu atsižvelgti į jų pasisavinimo greitį ir galimus šalutinius poveikius. Kai kurie žmonės geležies papildus toleruoja geriau, kiti prasčiau, todėl pasireiškus šalutiniams poveikiams (pykinimui, skrandžio problemoms) gali tekti pakeisti papildus, kol atrasite jums tinkamą variantą.

Norint pagerinti geležies įsisavinimą, rekomenduojama:

– Vartoti geležį su vitaminu C, pvz., kartu su stikline apelsinų sulčių arba valgyti maisto produktus, turinčius daug vitamino C.

– Vengti kalcio turinčių maisto produktų ir papildų tuo pačiu metu, kai vartojate geležies papildus, nes kalcis gali sumažinti geležies įsisavinimą.

– Riboti ar vengti kavos ir arbatos, nes jose esantys taninai gali trukdyti geležies įsisavinimui.

Įprastai geležies papildus rekomenduojama gerti ryte, nevalgius. Pusryčiauti galima po 30–60 minučių. Geležies papildai įprastai geriami ciklais kas 48 val., tačiau papildus reikėtų vartoti taip, kaip nurodyta ant pakuotės.

 

Įsigykite reikiamų papildų internetu

 

Geležis yra būtinas mineralas. Svarbu užtikrinti, kad jūsų mityboje būtų pakankamai geležies turinčių maisto produktų, ypač jei esate vegetaras, veganas ar menstruacijas patirianti moteris. Geležies papildai gali būti efektyvus būdas padidinti geležies kiekį organizme, ypač kai jie vartojami kartu su vitaminu C. Esant poreikiui, apsvarstykite galimybę įsigyti geležies papildų internetu, kad palaikytumėte savo sveikatą ir gerovę.

Komentarai
Kiti straipsniai