Antradienis, 2024 m. vasario 27 d.

Ar Lietuvoje turime daugiau įsiskolinusių asmenų nei užsienyje?

Lietuvoje įsiskolinusių asmenų tikrai netrūksta. Tai lemia daug skirtingų priežasčių, įskaitant nepriteklių ir žemą finansinį raštingumą. Kita vertus, nors kai kurie žmonės yra linkę nuolat kritikuoti Lietuvą, reikėtų paminėti, kad įsiskolinimų netrūksta ir kitose pasaulio šalyse. Žinoma, viskas priklauso nuo konkrečios valstybės. Visgi, trumpai aptarkime naujausius duomenis apie įsiskolinimus Lietuvoje ir kitose šalyse.

Įsiskolinimai Lietuvoje

Lietuviai yra vieni iš mažiausiai paskolų turinčių Europos gyventojų. Taigi su skolomis kreditoriams susiduria nedidelė jų dalis. Kita vertus, teigiama, kad net septyni iš dešimties bedarbių lietuvių turi įsiskolinimų valstybei. Dažniausiai tai susiję su Valstybine mokesčių inspekcija ir „Sodra“. Manoma, jog dauguma šių skolų susidaro dėl finansinio nepritekliaus. Tačiau, žinoma, situacijų pasitaiko ganėtinai įvairių. Naujausi duomenys rodo, kad bendra antstoliams perduotų išieškoti skolų suma siekia per keturis mlrd. Eur. Tuo tarpu, bendra šiuo metu turimų skolų suma sudaro 364,8 mln. Eur. Teigiama, kad vidutinis vyrų įsiskolinimas siekia maždaug 2029 eur, o moterų – 1435 eur. Bendras skolininkų skaičius siekia beveik 201 tūkst.

Kita vertus, pasibaigus socialinio draudimo mokesčio sumokėjimo terminui už 2022 metus pastebėti ir rekordiniai įmonių įsiskolinimai. Tai rodo ne itin gerus pokyčius. Teigiama, kad tarp skolininkių gausu tiek Lietuvoje, tiek užsienyje registruotų ir mūsų šalyje veikiančių įmonių. Nemažai įsiskolinimų gausu statybų, transporto, apgyvendinimo, maitinimo, nekilnojamojo turto sektoriuose. Be to, naują rekordą sumušė ir darbdavių, kurių skola svyravo nuo 10 iki 100 eurų, kiekis.

Ką reikėtų žinoti emigrantams?

Su įsiskolinimu valstybinėms įstaigoms ganėtinai dažnai susiduria būtent emigrantai. Įprastai taip nutinka dėl to, kad šie nedeklaruoja naujos gyvenamosios vietos, tačiau taip pat nemoka ir PSD įmokų. Taigi žmonės praranda sveikatos draudimą. Be to, „Sodroje“ ima kauptis skola, o vėliau ir delspinigiai. Susidūrusiems su tokia situacija reikėtų patikrinti savo įsiskolinimą valstybei. Kaip galite tai padaryti? Paprasčiausiai prisijungę prie asmeninės „Sodros“ paskyros. Kita vertus, jeigu skolų turite, tačiau dabar jų sumokėti neišgalite, reikėtų pateikti prašymą atidėti įmokas. Tačiau tai galima padaryti tik tuomet, jeigu įsiskolinimas neviršija 1500 eurų bei nėra perduotas antstoliui išieškoti.

Įsiskolinimai užsienyje

Įsiskolinimų dydis užsienyje priklauso nuo konkrečios šalies. Pavyzdžiui, 2023 metų rugsėjo mėnesio duomenimis, Didžiojoje Britanijoje žmonių skolos siekė virš bilijono eurų. Teigiama, kad maždaug 2 milijonai asmenų susidūrė su antstolių vykdomu skolų išieškojimu. Kita vertus, Jungtinėse Amerikos Valstijose įsiskolinimai siekia ir trilijoną. Panašūs skaičiai vyrauja daugelyje galingesnių pasaulio valstybių, pavyzdžiui, Norvegijoje, Švedijoje, Japonijoje. Taigi, kaip galima matyti, užsienyje žmonės yra įsiskolinę gerokai daugiau. Kita vertus, tikėtina, kad tai susiję ir su didesnėmis algomis bei iš to kylančiais poreikiais.

Skolų išieškojimas užsienyje

Skolų išieškojimas įmanomas tiek tuomet, jeigu Jums skolingas asmuo yra Lietuvoje, tiek užsienyje. Visgi, svarbu paminėti, kad antruoju atveju rekomenduojama kreiptis į išieškojimo paslaugas teikiančias įmones, pavyzdžiui, https://www.eskolos.lt/. Tai išties palengvins pinigų susigrąžinimo procesą. Skolas išieškančios įmonės turi partnerių ir kontaktų įvairiose užsienio valstybėse. Taigi, visą procesą šios įgyvendins gerokai greičiau bei efektyviau. Žinoma, nepamirškite turėti įrodymų, kad tam tikras asmuo išties Jums skolingas. Kitu atveju, pinigų atgavimo procesas gali būti gerokai sudėtingesnis, tačiau nebūtinai neįmanomas. Viskas priklauso nuo konkrečios situacijos. Taigi nenuleiskite rankų, mat skolą galite atgauti net iš užsienyje gyvenančių asmenų.

Komentarai
Kiti straipsniai