Penktadienis, 2024 m. liepos 19 d.

KUR SLYPI SENŲJŲ SIAUBO FILMŲ ŽAVESYS?

Nemaža dalis žiūrovų mano, jog seni siaubo filmai, nors ir negali pasigirti ypatingais techniniais efektais, vis dėlto daugeliu atvejų yra šiurpesni už šiuolaikinius, kompiuterinės grafikos triukų prigrūstus šio žanro filmus.

Kokie siaubo filmai yra tapę šio žanro klasika?

Klasikiniais siaubo filmais neabejotinai yra laikomos šios kino juostos – „Drakula“, „Vilkolakis“, „Frankenšteinas“, „Psichopatas“, „Egzorcistas“ ir „Košmaras guobų gatvėje“. Visi šie filmai savo kūrėjams uždirbo kosmines sumas pinigų.

O pats seniausias siaubo filmas – „Nosferatu. Siaubo simfonija“ buvo sukurtas daugiau nei prieš šimtą metų. Jis buvo nufilmuotas pagal B. Stoukerio romaną „Drakula“. Nors rašytojas buvo liepęs sunaikinti visus filmus, sukurtus pagal žymųjį jo romaną, Vokietija, kurioje šis filmas buvo nufilmuotas, nepaisė šios užgaidos, todėl ir dabar turime progą jį matyti ir šiandien.

Kas labiausiai veikia žiūrovų sąmonę siaubo filmuose?

Kad ir kokie stulbinantys technologijai efektai ir išskirtinis grimas būtų naudojami siaubo filme, jis šiurpą keliantį žavesį garantuoja tik tada, kai žiūrovų dėmesiui prikaustyti yra naudojamas žmogaus savitvardos ribas negailestingai peržengiančio psichologinio smurto vaizdavimas.

Tai akivaizdžiai patvirtina filmas, sukurtas pagal S. Kingo romaną „Švytėjimas“, kuriame pasakojama apie ypatingo žiaurumo psichologinio teroro pasekmes patyrusį rašytoją. Galiausiai jis nugrimzta į girtuoklystę, išprotėja ir pasiduoda žudymo aistrai.

Kokie psichologinio siaubo filmai yra itin paveikūs?

Išskirtinį poveikį žiūrovams daro tokie seni siaubo filmai, kurių pagrindiniai herojai turi prototipus, egzistavusius tikrovėje, nes jų vaizdavimas kine nėra iš piršto laužtas, o turi konkretų ir realų pagrindą. Tokį sukrečiantį poveikį žiūrovų sąmonei daro ir klasikinis siaubo filmas „Psichopatas“, sukurtas pagal R. Blocho romaną.

Šio filmo siužeto linija paremta baime, kurią iš tikrųjų aplinkiniams kėlė pagrindinio veikėjo prototipas – žiaurus nusikaltėlis E. Geinas, kuris už daugybę žmogžudysčių ir nekrofiliją galiausiai buvo nubaustas aukščiausia bausme. Šiame filme rodoma žmogžudystės duše scena buvo tokia kraupiai įtaigi, jog ją matę žiūrovai, dar ilgą laiką bijodavo vieni atsidurti duše, ypač jei už nugaros pasigirsdavo koks nors netikėtas, įtartinai keistas garsas.

 

Nuotrauka

Komentarai
Kiti straipsniai