Šeštadienis, 2023 m. gruodžio 02 d.

Gyvybę gelbstinčios žinios – kas tai?

Pirmoji pagalba – tai gebėjimas įvertinti nukentėjusio asmens būklę ir atlikti jo sužalojimus atitinkančius gelbėjimo veiksmus. Tai svarbiausias argumentas, kodėl kiekvienas suaugęs žmogus turėtų dalyvauti pirmosios pagalbos mokymuose. Lietuva – šalis, kurioje kasdien įvyksta po keletą ar net kelias dešimtis eismo įvykių, todėl kiekvienam iš mūsų gali tekti suteikti pirmąją pagalbą. Turėdami žinių ir įgūdžių – galėsime veikti greitai ir efektyviai. Galbūt tai kam nors išgelbės gyvybę.

 

Pirmosios pagalbos kursas susideda iš dviejų dalių: teorinės ir praktinės. Paskaitas ir pratybas veda patyrę instruktoriai – paramedikai ar profesionaliai apmokyti instruktoriai, remdamiesi šiuolaikinėmis, naujausiomis žiniomis ir Europos gaivinimo tarybos gairėmis. Tai reiškia, kad kiekvienas iš mokymuose dalyvavusių įgis žinių ir įgūdžių, kurie leis efektyviai padėti nelaimės ištiktam žmogui.

 

Tyrimai aiškiai rodo, kad ankstyva pirmoji pagalba žymiai padidina sužaloto žmogaus išgyvenimo tikimybę. Tai leidžia atkurti jo pagrindines  gyvybines funkcijas ir išlaikyti jį gyvą, kol atvyks greitosios pagalbos komanda. Būtent todėl kiekvienam iš mūsų yra gyvybiškai svarbu mokėti suteikti pirmąją pagalbą.

Kaip įveikti baimę ir stresą?

Taip pat verta prisiminti, kad pirmosios pagalbos išmanymas suteikia pasitikėjimo savimi, o tai leidžia imtis ryžtingų gelbėjimo veiksmų staigioje situacijoje. Pernelyg dažnai galima išgirsti žodžius „nepadėjau, nes bijojau dar labiau pakenkti“. Tuo tarpu pirmosios pagalbos suteikimas yra geriausia, ką galime padaryti nukentėjusiam ar kitaip sužalotam žmogui. Žinios pašalina baimę ir pakeičia ją greitais ir realiais veiksmais. Tai leidžia efektyviai organizuoti pagalbą ir įtraukti į pagalbą kitus šalia esančius žmones. Tačiau norint įgyti šių žinių, įveikti baimę ir įgyti pasitikėjimo savimi atliekant gelbėjimo operaciją – reikia baigti pirmos pagalbos kursą.

Kas turėtų išklausyti pirmos pagalbos kursus?

Kiekviena registruota transporto priemonė privalo salone turėti tinkamai sukomplektuotą pirmosios pagalbos automoiliams skirtą vaistinėlę, bet ar dažnas žmogus išanalizuoja jos turinį? Ar geba naudotis joje esančiais daiktais? Šis klausimas tampa dar aktualesnis dėl to, kad nuo 2023 metų tokių vaistinėlių komplektacija kito. Joje atsirado tokios gyvybės gelbėjimo priemonės kaip turniketai. Tad pirmosios pagalbos kursai tapo ypatingai svarbūs ne tik įmonių ar mokymosi įstaigų darbuotojams, bet ir vairuotojams bei kitiems eismo dalyviams. Kaip konkrečiai keitėsi automobilinių vaistinėlių sudėtis, galite sužinoti čia: https://torx.lt/kategorija/darbo-sauga/vaistineles/.

Kursas kelia mūsų profesinę kvalifikaciją

Žinoma, joks darbdavys nereikalauja pirmosios pagalbos kursų iš banko darbuotojo ar parduotuvės kasininko. Tačiau yra keletas profesijų, kuriose gebėjimas suteikti nukentėjusiajam pirmąją pagalbą, yra vertinamas, o kartais net privalomas. Auklė ar žmogus, prižiūrintis pagyvenusius ar neįgalius žmones tikrai turėtų baigti pirmosios pagalbos kursą. Tačiau tuo nereikėtų apsiriboti. Pirmosios pagalbos suteikimas yra gyvybiškai svarbus gebėjimas ir tėvams: kūdikiai ir maži vaikai yra linkę dažnai užspringti, kristi ar kitaip susižaloti.

 

Galiausiai kiekvienas turėtų žinoti, kad mes visi esame teisiškai įpareigoti suteikti pirmąją pagalbą nelaimės ištiktam žmogui. Šio įsipareigojimo nesilaikymas gali turėti mums nemalonių pasekmių. Kiekvieno iš mūsų pareiga yra būti pilietiškais ir pilnavertiškais savo valstybės piliečiais, gebančiais akimirksniu reaguoti ir išsaugoti kito asmens gyvybę

Komentarai
Kiti straipsniai