Penktadienis, 2023 m. kovo 24 d.

Akumuliatorių tipai: kaip pasirinkti tinkamiausią?

Nors visi automobilių akumuliatoriai atrodo vienodi išorėje, jie gali būti įvairių tipų. Poreikis didesnei įvairovei pradėjo augti plečiantis automobilių rinkai, nes energijos reikalavimai mažiems kompaktiškiems automobiliams bei prabangiems visureigiams labai skiriasi. Negana to, rinkoje pasirodė ir start-stop sistemos, dėl kurių netgi sukurtas atskiras akumuliatorių tipas.

Kviečiame susipažinti su pagrindiniais akumuliatorių tipais ir svarbiausiais patarimais planuojantiems pirkti naują akumuliatorių.

Rūgštiniai

Patys seniausi ir populiariausi yra rūgštiniai-švininiai akumuliatoriai. Jie vis dar aktyviai perkami dėl žemos kainos ir universalumo. Šio tipo akumuliatoriai turi 6 celes (kiekviena po apytiksliai 2 voltus), kuriose yra teigiamos ir neigiamos švininės plokštės. Jos yra panardintos į elektrolitą, kuris turi visada apsemti plokštes.

Seniau kone visi rūgštiniai akumuliatoriai reikalavo reguliarios elektrolito lygių patikros, kadangi skystis laikui bėgant garuoja ir jį būtina papildyti. Tačiau šiomis dienomis prekyboje labai daug neaptarnaujamų akumuliatorių, kurie yra uždari ir elektrolitas išgaruoti negali. Neaptarnaujamą nuo aptarnaujamo akumuliatoriaus atskirti labai paprasta, kadangi pastarasis viršuje turi 6 kamštelius elektrolito patikrai ir papildymui.

Rūgštiniai akumuliatoriai yra patys pigiausi rinkoje, gali išgauti daug galios ir yra lengvai įkraunami. Tačiau jie ypatingai sunkūs – pavyzdžiui, 95ah talpos rūgštinis akumuliatorius sveria apie 25-30 kg.

Geliniai

Geliniai akumuliatoriai sparčiai populiarėja dėl paprastumo ir universalumo. Kadangi jie yra visiškai uždari, tai juos galima naudoti ir ankštose, neventiliuojamose vietose.

Šio tipo akumuliatoriaus veikimas yra paprastas, bet modernizuotas. Visai kaip ir įprasti rūgštiniai, geliniai akumuliatoriai irgi užpildyti elektrolitu, bet šis turi specialių priemaišų, paverčiančių skystį želatino pavidalu.

Dėl viduje esančio želatino pavidalo masės geliniai akumuliatoriai yra žymiai atsparesni aukštai temperatūrai, vibracijai ir elektrolito garavimui. Šių akumuliatorių nereikia prižiūrėti kaip rūgštinių ir jie pasižymi ilgesniu tarnavimo laiku bei geresne apsauga nuo korozijos.

AGM

AGM akumuliatoriai pradėjo populiarėti aštuntajame dešimtmetyje. Juos vairuotojai rinkosi dėl mažo poreikio priežiūrai ir mažesnio svorio.

Šių akumuliatorių sudėtis yra ypatinga tuo, kad viduje yra naudojamos stiklo pluošto plokštelės. Jos yra prisunktos elektrolito, todėl akumuliatoriuje nėra jokio skysčio ir išpylimo rizikos. AGM akumuliatoriai itin atsparūs vibracijoms, smūgiams bei aukštai temperatūrai.

Automobiliai su start-stop sistemomis yra geriausiai suderinami su AGM tipo akumuliatoriais. Šie akumuliatoriai gerai išlaiko įkrovą, bet itin svarbu pasirūpinti, kad ji nebūtų per žema.

Tai ne visi akumuliatorių tipai

Jeigu kapstytumėmės giliau, tai galėtume išskirti net 8 akumuliatorių tipus, tačiau likusieji yra anksčiau minėtų trijų tipų modifikacijos. Pavyzdžiui, vienas iš populiaresnių tipų yra gilaus iškrovimo – tai didelėms iškrovoms atsparūs akumuliatoriai, kuriuos galima vėl įkrauti be didelių išliekančių padarinių. Aptarnaujamus ir neaptarnaujamus rūgštinius akumuliatorius taip pat galima išskirti į du tipus, kadangi aptarnaujami rūgštiniai akumuliatoriai dažnai yra naudojami kaip pigesnė AGM tipo alternatyva.

Priklausomai nuo parametrų ir gamintojo, naujas akumuliatorius gali kainuoti nuo keliasdešimties iki kelių šimtų eurų. Pirkdami akumuliatorių visada atsižvelkite į jūsų automobilio gamintojo rekomendacijas arba pasikonsultuokite su specialistais. Platų kokybiškų akumuliatorių pasirinkimą ir kainas rasite čia, tad kviečiame apsilankyti “MELGA” parduotuvėje.

Komentarai
Kiti straipsniai