Antradienis, 2024 m. vasario 27 d.

Populiariausi mitai apie dantų karūnėles

Esant poreikiui atkurti pažeistus dantis, karūnėlės (vainikėliai) yra bene populiariausias pasirinkimas. Jos leidžia atstatyti prarastą dantų funkciją ir užtikrinti estetišką išvaizdą. Nepaisant to, kad šiais laikais tokios priemonės odontologijoje naudojamos itin dažnai, apie jas vis dar sklando įvairių mitų, kuriais nevertėtų tikėti.

 

1. Karūnėlės atrodo nenatūraliai

 

Viena iš pirmųjų klaidingų nuomonių apie dantų karūnėles yra ta, kad jos atrodo nenatūraliai. Galbūt anksčiau tai ir buvo tiesa, tačiau šiais laikais dėl to jaudintis tikrai neverta. Pavyzdžiui, iš bemetalės keramikos gaminamos dantų karūnėlės yra pralaidžios šviesai. Todėl savo spalva ir blizgesiu jos niekuo nesiskiria nuo natūralių dantų. Be to, vainikėliai yra gaminami laboratorijoje pagal prieš tai atliktą skenavimą arba paimtą atspaudą. Tai garantuoja, kad jie savo forma tiksliai atitiks natūralius dantis.

 

2. Jos yra nepatogios

 

Dar vienas mitas, susijęs su dantų karūnėlėmis, yra tas, kad jos nepatogios. Tačiau, jeigu protezavimas atliktas profesionaliai, tokios problemos iškilti tikrai neturėtų. Tinkamai uždėti vainikėliai užtikrina maksimalų kramtymo komfortą. Procedūros metu odontologas įvertina sukandimą ir, esant poreikiui, atlieka reikalingus pakeitimus. Todėl daugeliu atvejų po protezavimo jaučiamasi taip kaip su natūraliais dantimis.

 

Šiuo atveju verta paminėti ir dar kelis aspektus. Bemetalės keramikos karūnėlės į natūralius dantis labai panašios ir savo fizikocheminėmis savybėmis, tokiomis kaip reakcija į temperatūros pokyčius, dėvėjimasis ir panašiai. Vainikėliai iš cirkonio keramikos nesukelia alerginių reakcijų, nes biologiškai dera su natūraliais audiniais. Taigi priežasčių abejoti, ar jie patogūs, tiesiog nėra.

 

3. Karūnėlės yra visiškai atsparios

 

Nors tokios dantų atkūrimo priemonės labai tvirtos, tai nereiškia, kad jos yra viskam atsparios. Siekiant užtikrinti karūnėlių ilgaamžiškumą derėtų tinkamai jomis rūpintis. Akivaizdu – juk tas pats galioja ir natūraliems dantims. Tam, kad vainikėliai nesuskiltų arba nebūtų kitaip pažeisti, rekomenduojama vengti pernelyg stipraus mechaninio krūvio, pavyzdžiui, stengtis dantimis atidaryti pakuotę ar panašiai.

 

Pacientams, kuriems pasireiškia bruksizmas, t. y. griežimas dantimis naktį, patariama naudoti specialią apsauginę kapą. Ji padeda sumažinti trintį, todėl apsaugo tiek natūralius dantis, tiek karūnėles nuo pernelyg greito dėvėjimosi.

 

4. Jų uždėjimas skausmingas

 

Skausmo baimė yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės vengia lankytis pas odontologus. Tačiau šiuo atveju dėl to tikrai nevertėtų nerimauti. Šiuolaikiniai dantų gydymo metodai padeda užtikrinti, kad karūnėlių uždėjimas, kitaip protezavimas, būtų neskausmingas. Daugiau apie tokios procedūros subtilybes, visuomet galima sužinoti pasikonsultavus su specialistais.

 

Tuomet, kai dantų paviršius yra pažeistas, gali būti reikalingas kuo skubesnis jų atkūrimas. Protezavimas, kurio metu naudojamos karūnėlės, yra vienas iš veiksmingiausių būdų tai padaryti. Susidūrusiems su tokia problema, patariama nedelsti ir kreiptis į specialistus. Įvertinę individualią burnos ertmės būklę, jie gali nustatyti tikslią diagnozę ir paskirti tinkamiausią gydymą, kuris leistų pasiekti optimalų rezultatą.

Komentarai
Kiti straipsniai