
Karantinas davė ir teigiamų rezultatų
Šešių savaičių sąstingis pagaliau pradeda atsileisti. Nors karantinas tęsiasi, bet švelninamos jo sąlygos teikia daugiau vilčių ne tik gyventojams, bet ir medikams. Pamažu virusas traukiasi ir daugeliui leidžia lengviau įkvėpti bei grįžti į įprastas gyvenimo vėžes. Tačiau gal per anksti džiaugtis jau trečiąkart švelninamu karantinu – juk įsisiautėjęs koronavirusas niekur taip greit nedings.
Jeigu kovo 16-ąją šalyje pakelbus karantiną, buvo uždarytos mokyklos, darželiai, bibliotekos ir muziejai, uždraustas kavinių, grožio salonų darbas, nevyko masiniai kultūros ir sporto renginiai, nedirbo parduotuvės bei įsigaliojo begalės draudimų, tai sveikatos priežiūros klinikos visas tas šešias savaites dirbo pilnu pajėgumu. Darbas vyksta ir toliau, bet apie grįžimą prie įprasto ritmo šios įstaigos dar negalvoja ir plačiai durų neatveria. Be to, kaip vieningai pabrėžė visi Plungės sveikatos klinikų vadovai, niekada nebebus taip, kaip buvo.
Džiaugiasi sumažėjusiusergamumu
Klinikos „Pulsas“ vadovas Tomas Zamulskis redakcijai pasakojo, kad darbas vyksta nuotoliniu būdu – pacientai konsultuojami telefonu. „Į kliniką pacientai įleidžiami tik tuo atveju, kai reikia perrišti žaizdas, gauti siuntimą planinei operacijai, kai žūtbūt reikalingos okulisto paslaugos ar kitais išskirtiniais atvejais. Eame padidintos rizikos įstaiga, labai saugomės, tad neįsileidžiame gyventojų be apsauginių kaukių ir pirštinių. Tai – privaloma, tokie yra Nacionalinio visuomenės sveikatos centro reikalavimai“, – pasakojo T. Zamulskis.
„Pulso“ vadovas teigė, kad vis dėlto karantinas davė ir teigiamų rezultatų – daugelį išmokė laikytis elementarios higienos reikalavimų, žmonės tapo sąmoningesni. „Gyventojai tikrai labai saugosi. Jau vien ką reiškia dažnas rankų plovimas. Ar jūs pastaruoju metu ką nors girdėjote apie gripą? Jis dingo… Jau gegužės mėnuo, o į kliniką dar niekas nesikreipė dėl gripo. Štai ką reiškia laikytis higienos!“ – džiaugėsi sumažėjusiu sergamumu klinikos vadovas.
Be to, kaip sakė T. Zamulskis, karantinas tarsi jau eina į pabaigą, tačiau žmonės dar ilgai turės saugotis klastingo koronaviruso ir dėvėti kaukes viešose vietose. „Ar artimiausiu laiku virusas atsitrauks nuo mūsų, priklauso nuo žmonių sąmoningumo. Manau, gal apie birželio vidurį bus lengviau, jei saugosimės ir nebebus viruso augimo“, – savo nuomonę dėstė klinikos vadovas. Jis teigė, kad niekada nebebus taip, kaip buvo, ir kad žmonių mąstymas tikrai pasikeis – jie nebeužsuks į polikliniką šiaip ko nors paklausti.
Vadovas taip pat pridūrė, kad įstaigoje šiuo metu labai trūksta apsaugos priemonių, ypač apsauginių kaukių. „Viską perkame savomis lėšomis. Valdžia neskuba medicinos įstaigų aprūpinti būtiniausiomis apsaugos priemonėmis. Lėšų skirs tik prieš rinkimus, o dabar jiems nerūpi, kokiomis sąlygomis mums tenka dirbti. Jeigu iki karantino paskelbimo kaukė kainavo 1 eurą, tai dabar ji kainuoja 12–15 eurų“, – apie finansinius reikalus pasakojo T. Zamulskis.
Durų dar plačiai pacientams neatveria
Klinikos „Inesa“ vadybininkas Vytautas Klišonis pasakojo, kad klinika durų dar plačiai pacientams neveria. „Darbas vyksta nuotoliniu būdu. Gyventojus telefonu konsultuoja šeimos gydytojai. Žinoma, pasitikrinti įleidžiamos nėščiosios, taip pat – norintieji pasiskiepyti. Nuotolinis darbas keičia pacientų mąstymą – jie į polikliniką ateina tik esant būtinybei. Koronavirusas dar nesibaigia, dar viskas prieš akis. Manau, kad jis labai pakoreguos žmonių gyvenimus, ir niekada nebebus taip, kaip buvo“, – teigė V. Klišonis.
Patyrė stresą
Plungės sveikatos centro (PSC) direktorė Irena Nekrašienė sakė, kad jos vadovaujamos poliklinikos darbas vyksta kaip ir turi vykti šiuo metu – laikantis karantino sąlygų. „Niekada nebuvome visai užsidarę. Priimame ir nėščiąsias, ir norinčius pasiskiepyti, ir pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju. Skirtumas nuo ankstesnio darbo yra tas, kad laikantis visų saugos reikalavimų, po kiekvieno paciento vizito patalpos kruopščiai dezinfekuojamos, darbą planuojame taip, kad žmonės, atėję į polikliniką, koridoriuose nesusitiktų ir nekontaktuotų, kad visi ateitų tiksliu jiems nurodytu laiku. Žinoma, darbas vyksta žymiai lėčiau, bet vyksta. Be to, yra sumažėję ir žmonių srautai“, – pasakojo I. Nekrašienė.
Pasak pašnekovės, teko susidurti ir su iššūkiais – patirtas didžiulis stresas pirmomis karantino dienomis. „Pirmą savaitę stresavome visi. Baimė ir nežinomybė valdė. Bet apsipratome, dirbame toliau ir, žinoma, saugomės. Karantinas praeis, tačiau abejoju, kad viskas bus taip, kaip buvę. Tikrai žinau, kad į polikliniką žmonės nebeis kada nori ir kaip nori. Pagaliau reikia suvokti, kad pas gydytoją einame ne pasišnekučiuoti“, – pabrėžė PCC direktorė I. Nekrašienė.
Edita LUKIENĖ
Nuotraukoje: T. Zamulskis: „Valdžia neskuba medicinos įstaigų aprūpinti būtiniausiomis apsaugos priemonėmis. Lėšų skirs tik prieš rinkimus, o dabar jiems nerūpi, kokiomis sąlygomis mums tenka dirbti.“