„Atėjo su tikslu išvaryti mus“
TRATC: dėl bylos brangs rinkliava; „Veistas“: kantrybė dėl politinių žaidimų ir neūkiškumo išseko
Praėjusią savaitę į spaudos konferenciją žurnalistus bei Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) valdybos narius sukvietęs naujasis jos direktorius Vidimantas Domarkas pasiguodė, kad juos pasiekė dar vienas UAB „Veistas“ ieškinys ir, jei įmonė pralaimės bylą, kiekvienam gyventojui ateityje rinkliava gali brangti vidutiniškai 2 eurais. Tiesa, kodėl tokiu atveju turėtų mokėti gyventojai, o ne sudariusieji sąlygas atsirasti tokiam ieškiniui, direktorius nekomentavo. Kaip ir to, kad niekas neišklausė kitos pusės – UAB „Veistas“. O ši įmonė ne tik kratosi mestų kaltinimų, bet ir teigia priešingai: dėl to kaltas pats TRATC-as ir apskrities savivaldybių naujai susiformavusių Tarybų valdančiųjų daugumų politikai, kurie skendi intrigose ir nemoka ūkiškai tvarkytis!
Spaudos konferencija prieš teismo posėdį
TRATC direktorius sakė, jog vasario 14 dieną gavo ieškinį, kuriame UAB „Veistas“ prašo priteisti 111 653 eurų, kuriuos neva įmonė būtų gavusi, jei būtų Jėrubaičiuose gaminusi elektros energiją ir ją pardavusi, bei 134 700 eurų, kuriuos būtų gavusi, jei būtų pardavusi antrines žaliavas, kurių dėl gyventojų sąmoningumo į mišrių atliekų konteinerius patenka vis mažiau, taip pat – 150 066 eurus negautų pajamų. UAB „Veistas“ traktuoja, jog patyrė 396 420 eurų nuostolį, šią sumą tikisi iš TRATC prisiteisti.
Kaip po susitikimo teigiama išplatintame Plungės rajono savivaldybės administracijos pranešime, TRATC valdybos pirmininkė Laima Nagienė pažymėjo, kad su UAB „Veistas“ tenka bylinėtis ir kitu klausimu – dėl atliekų priėmimo į MBA įrenginius mokesčio didinimo. Šios bylos teismo posėdis turėtų įvykti kovo 12 dieną. Valdybos pirmininkė išreiškė nuomonę, kad su minėta byla susijęs ir naujas ieškinys: jei „Veistas“ pralaimės teisme bylą dėl skaičiuoklės, bylinėsis toliau dėl neva negautų pajamų.
„Valdybos narys Mindaugas Kaunas priminė, kad Plungės rajono savivaldybės iniciatyva buvo atliktas TRATC veikos auditas, kurio metu tikrintojai klausė, kodėl Jėrubaičiuose iš sąvartyne susidarančių dujų negaminama elektros energija, nors tam yra visos sąlygos ir reikiami įrenginiai. Tuomet buvo gautas paaiškinimas, kad gaminti elektros energiją „Veistui“ ekonomiškai nenaudinga!“ – rašoma Savivaldybės pateiktoje pozicijoje.
Įdomu tai, kad spaudos konferencija surengta, kaip pripažįsta ir TRATC valdybos pirmininkė, prieš laukiamą teismą, todėl norom nenorom kyla klausimas, ar tuo nesiekiama įtakoti teismo proceso? Ne mažiau įdomu, kodėl į spaudos konferenciją nebuvo pakviesta ir kita pusė, kuri gal būtų paaiškinusi savo ieškinio motyvus ir keletą metų brendusią konfliktinę situaciją.
„Problema, kad niekas nenori konstruktyvaus dialogo“
Su įmonei mestais kaltinimais kategoriškai nesutinka UAB „Veistas“ direktorius Deividas Miškinis, kuris teigia, kad jei TRATC-as būtų laikęsis susitarimų ir vykdęs sutartis, nebūtų buvę nei teismų, nei papildomų išlaidų tiek abiem įmonėms, tiek gyventojams. Dar daugiau – D. Miškinis stebisi, kad jų įmonė paverčiama atpirkimo ožiu: TRATC-as konkurso dokumentuose įpareigojo suprojektuoti ir pastatyti atliekų tvarkymo gamyklą, kuri per metus turi sutvarkyti 49 570 tonų mišrių komunalinių atliekų, tarp jų – 20 000 tonų bioskaidžių atliekų, o pastarųjų pateikia tik 9 000 tonų. Tokio kiekio net neužtenka pasigaminti tiek biodujų, kad galėtų eksploatuoti kogeneracinę jėgainę maksimalia 400 kW įrenginio galia.
Direktorius atvirai sako, kad kovai prieš juos buvo pasitelkta ne tik dezinformacija, bet ir teisėsauga, tik organizatoriai, kaip matyti, liko nieko nepešę.
Dabar, pasak D. Miškinio, vėl siekiama parodyti, kad kalta UAB „Veistas“, bet ne 2017–2018 metais buvusi TRATC valdyba. Jei ji būtų įsigilinusi į situaciją iš esmės ir atstovavusi rajono gyventojams – rinkėjams, vien per 2019 metus Telšių regiono gyventojai bendrai sudėjus būtų sutaupę 232 204,10 Eur.
Apie politikų žaidimus ir bandymą atsakomybę permesti kitai pusei – pokalbis su UAB „Veistas“ direktoriumi D. Miškiniu.
„Kaip teismas pasakys“
„Labai noriu padėkoti už norą išklausyti mus ir galimybę išsakyti savo poziciją, kaip vyksta darbas tarp UAB „Veistas ir TRATC pastaruosius 3 metus. Tikiuosi, kad išspausdinsite UAB „Veistas“ komentarą, neiškraipydami ir neslėpdami faktų, kaip tai padarė 2019 metais „Žemaičio“ laikraštis, kuris Telšių regiono remiamiems politikams nepatogią tiesą, išsakytą interviu metu, tiesiog ignoravo…“, – redakcijai parašė D. Miškinis, kuris dėl dabartinės TRATC vadovybės veiksmų rėžia atvirai: mes norime kalbėtis, tačiau iš TRATC tokio noro nesulaukiame, galbūt taip yra siekiama išstumti mūsų įmonę.
– Gerb. Direktoriau, gal pradėkime nuo pradžių: kaip suprantame, spaudos konferencija yra atomazga to, kas vyksta jau seniai?..
– Viskas prasidėjo nuo pirmojo UAB „Veistas“ prašymo perskaičiuoti/perindeksuoti paslaugų įkainį už 2018 metų atliekų tvarkymą. Pateikus minėtąjį prašymą, sulaukėme milžiniško TRATC pasipriešinimo bei bandymų interpretuoti sutartį bei sutartyje išdėliotose indeksavimo formulėse bandant ieškoti galimybių kainos neperskaičiuoti arba ją perskaičiuoti nesivadovaujant sutartyje išdėstytais principais, tačiau 2017 m. lapkričio mėnesį, po diskusijų ir derybų su TRATC tuometiniu vadovu Rimantu Adomaičiu, jo prašymu teko sudalyvauti TRATC valdybos posėdyje. UAB „Veistas“ dalyvavimas TRATC vadybos posėdyje turėjo reikšti derybų su tuomečiu TRATC direktoriumi pabaigą, kur buvo susitarta, kad UAB „Veistas“ vietoj apskaičiuoto 34,25 Eur/t paslaugų įkainio 2018 metams sutinka 2018 ir 2019 metais dirbti už 32,65 EUR/t įkainį. Tačiau tuometinė TRATC valdyba valdybos posėdžio metu man tepasakė: „Geriau spręskime šį ginčą teisme“.
Teismo sprendimas gyventojams papildomai kainavo 52 tūkst. eurų
– Kaip suprantame, kreipėtės į teismą. Kokio rezultato sulaukėme?
– UAB „Veistas“, nebelikus kitų galimybių apginti savo interesus, teliko kreiptis į teismą su prašymu nustatyti pagal sutartį perskaičiuoto (indeksuoto) 34,25 Eur/t įkainio taikymą. 2019 metų sausio 7 dieną Klaipėdos apygardos teismas, kur buvo nagrinėjamas TRATC apeliacinis skundas po TRATC pralaimėjimo pirmosios instancijos teisme, paskelbė sprendimą, kad UAB „Veistas“ apskaičiavo naują paslaugų įkainį teisingai. Tai reiškė, kad TRATC privalo mokėti didesnį paslaugų įkainį, kas reiškia, kad dėl tuometinės TRATC valdybos sprendimų Telšių regiono gyventojai per 2018 metus už atliekų tvarkymą privalėjo papildomai sumokėti į TRATC sąskaitą 51 766,53 Eur.
Sulaukė prokuratūros dėmesio, tačiau ji… pažeidimų nenustatė
– Ir tada prasidėjo puolimas prieš Jūsų įmonę?
– 2018 m. rugsėjo mėnesį minėtos tuometinės TRATC valdybos pirmininkas Gintaras Bagužis viešai pranešė sužinojęs apie sąvartyne įrengtą dujų vamzdį, jungiantį sąvartyno kaupe esančią dujų surinkimo sistemą su Jėrubaičių sąvartyne pastatyta bei veikiančia atliekų apdorojimo gamykla, kuri nelegaliai naudoja sąvartyno dujas ir nelegaliai pelnosi gamindama daugiau elektros, bet tuo pačiu ir stabdydama elektros gamybą vien tam, kad pablogintų UAB „Veistas“ ekonominę būklę ir kad galėtų padidinti savo paslaugų įkainį (šie du teiginiai pateikti vienam ir tam pačiam straipsnyje tik atskiruose paragrafuose). Visi šie „Žemaičio“ laikraščio ir minėto tuometinio valdybos pirmininko G. Bagužio kaltinimai viešojoje erdvėje buvo tik vienos iš labai protingai apgalvotų dėlionių dalių, nes po minėtų laikraščio „Žemaitis“ straipsnių ir G. Bagužio pasisakymų feisbuko socialiniame tinklapyje 2019 m. vasario 6 d. UAB „Veistas“ sulaukė Klaipėdos apygardos valdybos finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnų, kurių tikslas buvo patikrinti, ar UAB „Veistas“ nelegaliai nenaudoja sąvartyno kaupe surenkamų dujų. Nežinome, ar tai sutapimas ar ne, tačiau pirmas apie pareigūnų apsilankymą UAB „Veistas“ eksploatuojamoje gamykloje visuomenei pranešė laikraštis „Žemaitis“…
– Ką nustatė prokurorai?
– Tiek tada, tiek dabar norisi laikraščio „Žemaitis“ redaktoriaus paklausti, kodėl Telšių regiono visuomenei nepranešėte, kad minėtieji finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai, patikrinę UAB „Veistas“ atliekų, susidarančių dujų ir buhalterinės apskaitos dokumentus, jokių pažeidimų nerado ir nutraukė patikrinimą.
„Istorija kartojasi“
– Grįžkime prie paslaugų įkainio indeksavimo 2019 metams. TRATC ir vėl atsisakė pasirašyti susitarimą dėl paslaugų įkainio 2019 metams perindeksavimo pagal sutartyje numatytas nuostatas, ir vėl kreipėtės į teismą?
– 2018 metų gruodžio mėnesį, nesibaigus pirmojo indeksavimo civiliniam ginčui tarp mūsų įmonės ir TRATC, UAB „Veistas“ pateikė prašymą perskaičiuoti paslaugų įkainį 2019 metams (sutartis nustatė, kad paslaugų įkainis, esant pagrindui, indeksuojamas kas metus), tačiau istorija kartojasi. TRATC vėl pradėjus kurti įvairias nepagrįstas sutarties nuostatų interpretacijas, tokiu būdu atsisakant pasirašyti susitarimą dėl paslaugų įkainio perindeksavimo pagal sutartyje numatytas nuostatas, UAB „Veistas“ buvo vėl priversta kreiptis į teismą dėl kainos perskaičiavimo.
Noriu tik paminėti skaitytojams, kad UAB „Veistas“ teismo proceso metu yra pateikęs tik vieną skaičiavimo variantą, o tuo tarpu TRATC atstovai ir darbuotojai yra pateikę mažiausiai 4 variantus, ir visi jie skirtingi.
Apie taiką net nediskutavo…
– Kiek žinau, Jums pavyko su TRATC direktoriumi susitarti, tačiau, jis greit buvo priverstas palikti vadovo kėdę…
– Tęsiant, kaip pavadinsiu, antrojo paslaugų įkainio perskaičiavimo istoriją, galiu pasakyti, kad viskas vyko labai panašiai. Su tuometiniu TRATC vadovu R. Adomaičiu po derybų buvo sutarta, kad UAB „Veistas“ sutinka 2019 metais dirbti už 37,84 EUR kainą (ir jei kas nors bandys įrodyti, kad meluojame, galėsime pateikti oficialų taikos sutarties pasiūlymą visiems dabartinės TRATC valdybos nariams bei administracijai), tačiau tuomečiam TRATC vadovui pasitraukus iš pareigų, UAB „Veistas“ teko sudalyvauti TRATC valdybos posėdyje vienam. TRATC valdybos posėdžio metu valdybos pirmininkė apie taikos sutarties sudarymo galimybes net nediskutavo ir į tai nesigilino: tiesiog reikalavo, kad UAB „Veistas“ pateiktų savo paslaugų kainos savikainą, ko UAB „Veistas“ daryti neprivalo, nes jau ir taip siūlo vardan taikos dirbti už mažesnę kainą.
„Jei būtų mastę blaiviai, gyventojai būtų sutaupę 232 tūkst. Eur“
– Susitarti nepavyko, nes taikos TRATC net nesiekė?
– Grįžtant į pradžių pradžią, t. y. jei buvusi TRATC valdyba būtų įsigilinusi į situaciją iš esmės ir atstovavusi rajono gyventojams – rinkėjams ir jų interesams, per 2019 metus Telšių regiono gyventojai bendrai sudėjus būtų sutaupę 232 204,10 Eur. Kalbant apie dabartinės TRATC valdybos sprendimus, norime pažymėti, kad Telšių regiono gyventojams tai kainuos 67 968,42 Eur per 2019 metus (pagal sutarties nuostatas apskaičiuotas ir teismo prašomas nustatyti paslaugos įkainis sudaro 39,99 Eur/t). Taip pat norime paminėti, kad tiek UAB „Veistas“, tiek TRATC bylinėjantis patiria nemažus teisinių paslaugų kaštus, kurie taip pat gula ant Telšių regiono gyventojų pečių.
„Atėjo su tikslu išvaryti mus“
– Su senuoju TRATC vadovu kažkaip atrasdavote bendrą kalbą, o su naujuoju bendros kalbos nerandate?…
– Po savivaldos rinkimų susiformavus naujoms valdančiosioms koalicijoms, pradėjo darbuotis ir naujoji TRATC valdyba. Naujajai (dabartinei) TRATC valdybai, mūsų nuomone, senasis vadovas, matyt, neįtiko, galbūt per daug derėjosi su mumis ir bandė atstovauti viešajam interesui, kad žmonėms atliekų tvarkymas būtų pigesnis, nes, mūsų nuomone, naujoji valdyba ir naujasis TRATC vadovas atėjo su tikslu išvyti „Veistą“.
– Dėl ko buvo vėl kreipėtės į teismą?
– Įmonės kantrybė išseko. Matant, kad UAB „Veistas“ pastangos kompromisų ir nuolaidų būdu užtikrinti taikų bendradarbiavimą atsimuša į biurokratizmo ir valdininkų interesų sieną bei suprantant, kad taikaus bendradarbiavimo su TRATC nebus, įmonė nutarė nebetylėti ir ginti pažeistas teises.
Surenka žalienas, bet nežino, ką su jomis daryti….
– Bet dėl ieškinio spaudos konferencijoje esate kaltinami Jūs: TRATC vadovai savo kaltės neįžvelgia ir net grasina, kad jei pralaimės bylą, gyventojams teks papildomai mokėti…
– Pareikštu ieškiniu reikalaujama, kad TRATC atlygintų nuostolius, kuriuos UAB „Veistas” patyrė dėl TRATC nesąžiningų ir neteisėtų veiksmų. Esmė ta, kad TRATC 2010–2012 metais ruošdamas konkurso bei sutarties dokumentus atliekų tvarkymo gamyklos pirkimo procedūroms, statybai bei eksploatavimui, visus tiekėjus konkurso dokumentuose įpareigojo pagal TRATC paruoštas formules apskaičiuoti atliekų tvarkymo kainą ir, vadovaujantis pirkimo dokumentais, visi pasiūlymus teikiantys tiekėjai privalėjo savo paslaugų įkainį detalizuoti, t. y. nurodyti, kiek 1 tonai sutvarkyti operatorius išleis darbo užmokesčiui, kurui, vandeniui, nuotekų tvarkymui ir pan. Minėtoje kainos detalizacijoje pasiūlymų tiekėjai privalėjo nurodyti ir kiek planuoja uždirbti sutvarkę vieną atliekų toną. Tačiau TRATC įpareigojo pasiūlymų tiekėjus visus skaičiavimus atlikti su privaloma sąlyga, kad TRATC pasiūlymų tiekėjams pateiks 49 570 tonų atliekų per metus. UAB „Veistas“ po ketverių metų darbo mato, kad atliekų, pristatomų tvarkymui, yra 40 proc. mažiau ir jų kasmet mažėja, nes nors TRATC ir neprivalėjo įdiegti atskiro žalienų surinkimo, bet tai padarė ir tokiu būdu atėmė iš operatoriaus pajamas. Tuo pat metu, surinkęs žalienas, TRATC nežino, ką su jomis daryti, t. y. kaip jas tvarkyti, todėl galime teigti, kad negražiais metodais spausdamas operatorių, atveža pagal atskirą susitarimą minėtas žalienas operatoriui, kad jis jas sutvarkytų, bet už gerokai mažesnę kainą. Todėl UAB „Veistas“, matydama nesąžiningą elgesį iš TRATC pusės, buvo priversta ginti savo interesus ir paprašyti atlyginti nuostolius už neatvežtas atliekas, nes šiuo atveju atrodo, kad yra taikomas dvigubas standartas: UAB „Veistas“ privalėjo kainą skaičiuoti tam atvejui, jog bus gaunama 49 570 tonų atliekų apdorojimui, o TRATC gali sau leisti neatvežti deklaruoto kiekio atliekų ir neturėti jokių pasekmių.
„Įpareigojo jėgainę pastatyti 20 000 t bioskaidžių atliekų sutvarkyti, o pateikia tik 9 000 t“
– O kodėl UAB „Veistas“ negamina elektros?
– Įmonė negamina elektros, nes kogeneracinės jėgainės eksploatavimui trūksta biodujų. Kodėl trūksta? Biodujų trūksta, nes vietoj planuotų 20 000 tonų per metus bioskaidžių atliekų gauna tik 9 000 tonų. Kodėl? Nes TRATC konkurso dokumentuose įpareigojo suprojektuoti ir pastatyti atliekų tvarkymo gamyklą, kuri turi sutvarkyti 49 570 tonų mišrių komunalinių atliekų, tarp jų – 20 000 tonų bioskaidžių atliekų, kurių būtų užtekę pasigaminti tiek biodujų, kad galėtume eksploatuoti kogeneracinę jėgainę projektiniu 400 kW įrenginio galingumu. O šiuo metu gauname tiek atliekų, kad neįmanoma pasigaminti reikiamo biodujų kiekio, kad pavyktų kogeneracinę jėgainę eksploatuoti bent puse projektinės galios (kogeneracinio įrenginio gamintojas nerekomenduoja eksploatuoti įrenginio mažesne nei pusė projektinės galios, kadangi toks darbo režimas įrenginį gali greitai sugadinti).
„Iš piršto laužti kaltinimai“
– Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius M. Kaunas spaudos konferencijos metu teigė, kad atliktus TRATC veikos auditą, kurio metu tikrintojai klausė, kodėl Jėrubaičiuose iš sąvartyne susidarančių dujų negaminama elektros energija, nors tam yra visos sąlygos ir reikiami įrenginiai, jūsų įmonė paaiškino, jog gaminti elektros energiją „Veistui“ ekonomiškai nenaudinga.
– Dėl sąvartyno dujų panaudojimo UAB „Veistas“ nėra niekada teigęs, kad tai įmonei būtų nenaudinga. Tokia nuomonė buvo išsakyta laikraščio „Žemaitis“ žurnalistų. UAB „Veistas“ dar gamyklos statymo metu paprašė TRATC pateikti susidarančių biodujų kiekį sąvartyno kaupe bei pateikti pajungimo į MBA įrenginius sąlygas ir detalizuoti, kokiomis sąlygomis bus tiekiamos dujos UAB „Veistas“. Iki šio momento įmonė nėra sulaukusi jokių konkrečių pasiūlymų iš TRATC, tik iš piršto laužtus kaltinimus, neva UAB „Veistas“ kratosi padėti ir sąvartyno kaupo dujos jiems nereikalingos, nes reikės pradėti dirbti. O pasiūlymo nesulaukiame turbūt dėl to, nes kyla retorinis klausimas: „Kam siūlyti, jei vis tiek žadame išspirti!“
– Ačiū už pokalbį.
– Ačiū, kad išklausėte. Pabaigai norėčiau užduoti retorinį klausimą: „Kas galėtų paneigti, kad iškrapščius UAB „Veistas“ iš MBA įrenginių, nepradės veikti kiti suinteresuoti asmenys, kurie dabar negali tuo užsiimti didesniais įkainiais, ir ar tikrai pats TRATC-as sugebėtų gamyklą eksploatuoti pigiau. Taip pat nepamirškime, kad visi ginčai ir nesutarimai gula ant mokesčių mokėtojų pečių.“
Mechaninio-biologinio atliekų apdorojimo (MBA) įrenginių operatorių „pirko“ keturių savivaldybių deleguoti atstovai
Spaudoje netyla įtarimai, jog Jėrubaičių sąvartyno išdujinimo sistemą instaliavusi įmonė UAB „Ekotikslai“ turi tiesioginių sąsajų su UAB „Veistas“, įmone, kuri nuo 2015 metų gruodžio mėn. eksploatuoja MBA įrenginius. Esą jos kartu vykdo nelegalią veiklą – viena įmonė įrengė sąvartyno dujų susirinkimą, o kita MBA gamykloje tas dujas paverčia elektra ir sėkmingai pardavinėja.
Neskubėkime kurti kriminalo.
Abi šios įmonės buvo išrinktos viešojo konkurso metu, pirkimų komisijos sprendimu. Kadangi pirkimai vykdyti skirtingu laiku, pirkimų komisiją sudarė skir-tingi asmenys. Įmonės paskelbtos laimėjusiomis, nes atitiko visus reikalavimus. Pirkimų procedūros atliktos vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktais.
2012 m. vykdant atvirą konkursą „Telšių regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos statybos darbų, įrangos tiekimo, projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros bei atliekų tvarkymo sistemos infrastruktūros valdymo, priežiūros ir komunalinių atliekų mechaninio-biologinio apdorojimo paslaugų“ pirkimą, į komisijos sudėtį buvo įtraukti Mažeikių, Telšių, Plungės ir Rietavo savivaldybių deleguoti asmenys. Todėl sprendimas laimėtoju paskelbti UAB „Veistas“ ir UAB „Plungės lagūna“ priimtas su visų keturių savivaldybių „palaiminimu“.
Iš UAB „TRATC“ administracijos viešo atsakymo politikams 2019 m. sausio 31 d., Savivaldybės tarybų rinkimų metu
Kodėl TRATC pats neeksploatuoja MBA gamyklos?
2010 m. UAB „TRATC“ pradėjus vykdyti projektą „Telšių regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra“ ir norint Jėrubaičių sąvartyno teritorijoje pastatyti mechaninio-biologinio atliekų apdorojimo (MBA) įrenginius, buvo privalu vadovautis 2010 m. kovo 29 d. Nr. D1-248 Aplinkos ministro įsakymu Nr. VP3-3.2-AM-01-V bei 2011 m. sausio 18 d. finansavimo ir administravimo sutartimi „Projekto „Telšių regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra“, Projekto kodas Nr. VP3-3.2-AM-01-V-02-009, finansavimo ir administavimo sutartis“, kur 5.1.8 punktas nurodo, kad „projekto vykdytojas (TRATC) nebus Projekto įgyvendinimo metu sukurtos infrastruktūros operatorius“. Ši sutartis įpareigojo TRATC parinkti įmonę, eksploatuosiančią naujai pastatytą gamyklą.
MBA įrenginių operatoriaus parinkimo procedūros buvo išdėstytos 2010 m. kovo 29 d. Nr. D1-248 Aplinkos ministro įsakymu patvirtintu Projekto finansavimo sąlygų aprašo 17 punkte: „Jeigu projektas įgyvendinamas ar planuojamas įgyvendinti taikant viešojo ir privataus sektorių partnerystės modelį, privatus partneris turi būti atrinktas viešai ir skaidriai, vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktais, reglamentuojančiais viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą <…>“
Vadovaujantis anksčiau minėtais dokumentais, akivaizdu, jog TRATC negalėjo būti MBA įrenginių operatoriumi, o jį turėjo išrinkti atviro viešojo pirkimo konkurso būdu.
Įvykdžius visus reikalavimus, 2015 m. pabaigoje MBA įrenginius pradėjo eksploatuoti atvirą viešąjį konkursą laimėjusi įmonė UAB „Veistas“. Vadovaujantis pasirašyta sutartimi, UAB „Veistas“ MBA gamykloje atliekas tvarkys 10 metų. Sutartyje nurodytas ir atliekų sutvarkymo tonos mokestis, kuris kas metus gali būti indeksuojamas (didinamas ar mažinamas tam tikru koeficientu).
Svarbu paminėti, jog pirkimo dokumentai suderinti su regiono savivaldybėmis.
Iš UAB „TRATC“ administracijos viešo atsakymo politikams 2019 m. sausio 31 d., Savivaldybės tarybų rinkimų metu
Žydrūnas PILITAUSKAS
Nuotraukoje: UAB „Veistas“ direktorius D. Miškinis TRATC-o kaltinimus atmeta ir sako, kad jų kantrybė išseko: „Jei jie būtų laikęsi susitarimų ir sutarties, ūkiškai tvarkęsi, o ne politikavę, vien 2018 m. būtų sutaupę 52 tūkst. eurų, kuriuos turėjo sumokėti gyventojai.“