Pokario metų bibliotekos vedėja
Plungės viešoji biblioteka šiais metais švenčia 80-metį. Todėl neseniai „Žemaičių saulutės“ laikraštyje (spalio 18 d., Nr. 12, p. 8) buvo išspausdintas straipsnis apie bibliotekos istoriją, kuriame paminėti visi nuo įkūrimo metų dirbę bibliotekos vadovai. Ir ką jūs matote, ateina vieną dieną į biblioteką buvęs Akademiko Adolfo Jucio pagrindinės mokyklos direktorius Kęstutis Varpiotas ir sako: „Ar žinote, kad 1945–1948 m. dirbusi bibliotekos vedėja Rožė Brazdeikytė yra mano mama ir ji gyvena Plungėje?“
Buvo didelė staigmena, mes to nežinojome. O kaip žinoti, jei niekas nepasako ir niekur neparašyta. Prieš 20 metų, kai šventėme bibliotekos 60-metį, buvo dar daugiau gyvų bibliotekininkių, dirbusių seniau, bet tada nė viena iš jų neužsiminė apie R. Brazdeikytę. Gal kad ši dirbo neilgai, viena, ir, matyt, niekam nesipasakojo. Be to, ir pavardė pasikeitė. Anksčiau dirbusi Brazdeikytė tapo Varpiotiene. Ir todėl tada net nebuvo pakviesta į jubiliejinį renginį. Jeigu ne sūnus, būtume nieko apie ją ir dabar nežinoję. O sužinoti tikrai vertėjo.
Buvau nuėjusi pas gerbiamą Rožę į jos namus. Ji gyva ir sveika, gerai atrodo, geros atminties, kasdien rašo dienoraštį, jauna siela ir širdimi, nors jau einanti 95-uosius metus.
Rožė Brazdeikytė gimė 1925 m. Eitučių kaime, Kartenos seniūnijoje, Kretingos rajone. Jos tėvai ten turėjo ūkį. Tėvelį Steponą Brazdeikį Rožė prisimena buvus apsišvietusį, jis daug skaitė, daug žinojo, viskuo domėjosi, nors didelių mokslų ir nebuvo baigęs. Augino balandžius, triušius, labai mylėjo mažą šunelį. Buvo įrengęs namus gandrams. Mama Bronislava buvo labai darbšti. Brazdeikiai turėjo dvi dukras – Rūtą ir ketveriais metais už ją jaunesnę Rožę.
Savo kaime pabaigusi pradinės mokyklos 4 klases, Rožė išvyko mokytis į Kuliuos. Nuo Kulių iki namų – 10 kilometrų, todėl grįždavo tik savaitgaliais, kad aplankytų namiškius ir nusineštų maisto kitai savaitei. Paprastai eidavo pėsčiomis, kartais kas nors su arkliais pavėžėdavo. Tada, sako, būdavo smagu. Mokėsi tik labai gerais pažymiais. 1940 m. baigė Kulių mokyklą. Gabi mergaitė norėjo mokytis toliau, bet tėvas nebeleido, reikėjo dirbti ūkyje. Rožė įstojo į Jaunųjų ūkininkų būrelį. Teko tėvelių ūkyje padirbėti, ganyti karves, nors mergaitei, tai nelabai patiko. Vos karvės suguldavo pailsėti, ji imdavo knygą. 1945 m. rudenį Rožė atvyko mokytis į atsidariusią Plungės Vakarinę mokyklą, o dienomis dirbo bibliotekoje. Prisimena, kaip pirmąją darbo dieną turėjo pati pernešti visą knygų fondą iš Vytauto gatvėje buvusio rūsio ar sandėlio (maždaug iš ten, kur ilgus metus buvo policijos pastatas). Biblioteka buvo Senamiesčio aikštėje esančiame name, jei gerai prisimena, toje vietoje, kur dabar „Akimirka“. Ten bibliotekai antrame aukšte buvo skirtas kambarys su vaizdu į Senamiesčio aikštę. Gavo lentynų knygoms ir įrengė biblioteką. Knygų buvo nedaug, buvo galima paskaityti ir laikraščių. Vėliau su arkliais knygų važiuodavo parsivežti iš Telšių, turėdavo knygų sąrašus. Apie darbą bibliotekoje Rožė sakė, jog knygų fondas nebuvo didelis, o ir skaitytojų nebuvo daug. Ji dirbo viena, vakarais lankė vakarinę mokyklą. Mokėsi labai gerai. Tačiau dėl mokslų kartais tekdavo uždaryti biblioteką. Vieną kartą egzaminų metu užrašė lapelį, kad biblioteka laikinai uždaryta, o kaip tik tą dieną buvo atvykęs tikrintojas iš Telšių. Radęs raštelį, net nesutikęs bibliotekininkės, išvyko. Po poros dienų atėjo kažkoks ponas, paklausė, ar ji esanti bibliotekos vedėja. Tada apgailestaudamas pasakė, kad jau nebe, nes nuo šiol vedėju busiąs jis. Rožė sakė dėl to nė kiek nenusiminusi, nes prieš tai jau buvo pastebėjusi, kad prie jos kimba saugumo darbuotojai norėdami, kad jiems dirbtų. Todėl išėjimas iš bibliotekos buvo beveik kaip išsigelbėjimas. Apie tai papasakojo tėveliui, kuris patarė greičiau dingti iš Plungės.
Mums dabar neaišku, koks vyras Rožei pasakė, kad perims biblioteką. Nes po R. Brazdeikytės 1948 m. bibliotekos vedėja buvo Alina Ulčinskaitė, o bibliotekininkė – Bronė Domarkaitė. Taigi nuo 1948 m. jau dirbo dviese. O, jeigu įvyktų dar vienas stebuklas, ir sužinotume, kad yra ir kitų gyvų pokario meto liudytojų, žinančių ką nors apie Plungės biblioteką… Jei ne, bibliotekos istorijoje liks balta dėmė.
Kad kada nors biblioteka būtų buvusi Senamiesčio aikštėje, taip pat nežinojome. Tai didelė naujiena. O R. Brazdeikytė-Varpiotienė teigia ten dirbusi net 3 metus. Vėliau, t. y. 1948–1951 m., bibliotekoje dirbusi B. Domarkaitė-Bogdanova sakė biblioteką buvus Vytauto gatvėje, maždaug ten, kur dabar įsikūrusi kanceliarinių prekių parduotuvė „Mozaika“. B. Domarkaitė-Bogdanova pasakojo, kad jos vedėja A. Ulčinskaitė neilgai tedirbo, gal tik metus. Nors pastaroji dirbo labai gerai, prie jos nuolat kibo dažnai į biblioteką užsukantys saugumiečiai. Pokaris buvo sunkus ir bibliotekininkams, ir pačioms bibliotekoms.
Išėjusi iš bibliotekos, Rožė vasarą praleido pas tėvus, o rudenį pradėjo dirbti Aleksandravo kaimo mokykloje, įkurtoje privačiame name. Tačiau grįžo to namo savininko sūnus, norėjęs mokytojauti savo namuose, ir Rožė buvo perkelta į Kulių miestelio mokyklą, kurioje pati anksčiau mokėsi. Pirmais metais buvo pirmokėlių mokytoja, antrais – antrokėlių. Patiko dirbti mokykloje, ji mylėjo vaikus, ir jie ją. Dirbo gerai, ją vertino kaip gerą mokytoją. Ne tik mokė, bet ir organizuodavo užklasinę veiklą: saviveiklos būrelius, ratelius. Buvo kūrybinga, pati rašydavo vaidinimų scenarijus. Šio miestelio mokykloje tuomet dirbo daug mokytojų, visi buvo draugiški, gerai sugyveno. Tačiau metai, kai ji dirbo Kuliuose – ne patys geriausi jos gyvenime. Tada vyko kolūkių kūrimas, trėmimai į Sibirą, žodžiu, sunkūs pokario laikai, suluošinę ne vienos šeimos likimus. Daug žmonių nužudyta be priežasties. Skaudi nelaimė neaplenkė ir Brazdeikių šeimos. Taip atsitiko ir su jos tėveliu – jį per klaidą nužudė partizanai. Paskui atėjo atsiprašyti, bet iš numirusiųjų neprikelsi. Rožė pasakojo, kaip jai buvo pranešta apie tėvelio mirtį, apie skaudžias tų dienų gyvenimo patirtis, apie baimę dėl savo šeimos narių. Po šios nelaimės mama paliko namus Eitučių kaime ir išvyko pas dukrą į Kulius. Tačiau aplinkybės susiklostė taip, kad Kuliuose nebuvo sąlygų gyventi. Todėl, baigusi mokyti antraklasius, Rožė kartu su mama persikėlė į Plungę. Tuomet trūko mokytojų, ją kvietė mokytojauti, tačiau Rožė, manydama, kad neturi tinkamo išsilavinimo, atsisakė ir nusprendė įsidarbinti „Linų audinių“ fabrike. Pradėjo nuo sandėlininkės, paskui dirbo Kadrų skyriuje. Mokėsi, kėlė kvalifikaciją Ekonomikos ir planavimo kursuose. 1952 m. baigė šiuos kursus labai gerais pažymiais. Pradėjo dirbti Planavimo skyriuje. 1974 m. įstojo į lengvosios pramonės techninės kūrybos liaudies universitetą ir 1976 m. baigė šio universiteto tekstilės fakultetą, apgynė diplominį darbą „Darbo našumo augimas“. Planavimo skyriaus viršininkui išvykus iš Plungės, paskirta Planavimo skyriaus viršininke. Tačiau toks atsakingas darbas Rožei nepatiko, surado į savo vietą kitą darbuotoją, o pati „Linų audinių“ fabrike iki pat fabriko privatizavimo dirbo ekonomiste. Jos vyras Andrius Varpiotas fabrike dirbo vairuotoju. Rožė pasakojo, kaip jiedu nesunkiai gavo sklypą namui statyti pačiame Plungės centre, nes sutiko imti toje vietoje, kurios niekas nenorėjo – ten buvo klebonijos tvenkinys. Rožės vyras dirbo vairuotoju ir turėjo galimybę privežti daug grunto, kad tvenkinį užverstų. Namą pasistatė labai greitai, per dvejus metus. Rožė pasakojo, kad jie pirmieji Plungėje įsigijo automobilį „Moskvičių“. Paskyrą automobiliui gavo Rožė už gerą darbą „Linų audinių“ fabrike, tačiau vairavo jos vyras. Vėliau nusipirko „Žigulius“, po to kitą mašiną.
Rožė su vyru Andriumi gyveno labai gražiai. Vyras buvo darbštus, geras tėvas. Abu išaugino du sūnus – Edmundą ir Kęstutį. Vaikus auginti dirbantiems tėvams padėjo Rožės mama. Sūnūs mokėsi trečiojoje vidurinėje mokykloje (dabar „Saulės“ gimnazija). Baigęs vidurinę, Edmundas išvyko mokytis į Kauno medicinos institutą. Yra dirbęs Kauno medicinos universiteto klinikų valdymo tarybos direktoriumi. Jis yra gydytojas urologas, Kauno medicinos universiteto tarybos, Lietuvos urologų mokslinės draugijos tarptautinės chirurgų draugijos narys. Edmundo žmona Nijolė – provizorė. Jaunesnysis Rožės sūnus Kęstutis – mokytojas, baigė Šiaulių K. Preikšo pedagoginį institutą. Nuo 1995 m. buvo Plungės Jaunimo mokyklos direktorius, o 2001–2017 metais – Akademiko Adolfo Jucio pagrindinės mokyklos direktorius. Žmona Rita – taip pat mokytoja. Rožė turi 4 vaikaičius ir 4 provaikaičius.
Moteris visada mylėjo knygas, ne tik skaitė, bet ir pati rašė. Ir dabar teberašo dienoraštį, kuria poeziją. Jos vaikai 85-ojo jubiliejaus proga išleido ir padovanojo mamai jos pačios kūrybos knygą. Šioje knygoje atsispindi visas Rožės gyvenimas.
„Norėčiau papildyt tą sapną
Ir iš savęs, kiek galiu.
Jaunystėje labai mylėjau knygą,
Dar ir dabar ją myliu.“
Savo knygoje Rožė eiliuotai pasakoja prisiminimus pradėdama nuo vaikystės, joje – namai, draugai, šeima. Lyg skaitytum žmogaus gyvenimo istoriją su pamąstymais. Jai skauda širdį, kad nebegali skaityti kaip anksčiau, rašo apie kartais užplūstančią vienatvę, dėkoja vaikams, kurie ja rūpinasi. Knygoje yra jos pačios sudarytas ir nupieštas šeimos genealoginis medis.
Vyro Andriaus gyvenimo istorija aprašyta praėjus ketveriems metams po jo mirties, taip pat eilėmis. Džiaugiasi jo gerumu, darbštumu, meile ir rūpesčiu. Su juo išgyveno 56-erius bendro gyvenimo metus. Pati senatvėje jį slaugė ir uždegė mirštančiam žvakę.
„Nemalonus gruodis man labai,
Ne dėl to, kad vargino ledai,
Todėl, kad gruodį paliko žmogus,
Su kuriuo išgyvenom ilgus metus.“
Eilėse negaili gerų žodžių vyro pamotei. Ji jos vyrui buvo kaip mama, o ir marčiai labai gera. Su liūdesiu mini žiemą, nes žiemos mėnesiais iš gyvenimo išėjo artimiausi ir mylimiausi žmonės: tėvelis – gruodį, mama – vasarį, vyras – sausį.
Antroji R. Varpiotienės poezijos knyga „Prisiminimai“ pasirodė 2015 m. Ją Šiauliuose išleido Rožės vaikaitis Karolis su žmona Romualda ir padovanojo močiutės 90-mečio proga.
Rašymas moteriai padeda išlaikyti gerą atmintį ir aštrų protą. Buvo įdomu ir malonu su ja kalbėtis tiek apie praeitį, tiek apie dabartį. Nors vyras miręs, o sūnūs gyvena atskirai, Rožė yra ne viena, namus saugo gražuolė vokiečių aviganė Bona, o troboje su ja čiulba narvelyje gyvenantis paukščiukas. Sūnus Kęstutis kasdien ateina aplankyti, pakurti krosnies, pasikalbėti.
Norime Kęstučiui Varpiotui padėkoti, kad papasakojo mums apie mamą, buvusią vieną pirmųjų bibliotekininkių. Taip pat – už tai, kad palydėjo ją į bibliotekos 80-metį.
Otilija Juozapaitienė
Nuotraukoje: Rožė kasdien rašo dienoraštį.