Kitąmet numatomas rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą didinimas
Rietavo savivaldybės Ūkio plėtros ir ekologijos komiteto metu pristatytas klausimas dėl Rietavo savivaldybės atstovo – Vytauto Dičiūno – delegavimo į UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ (TRATC) neeilinį akcininkų susirinkimą. Susirinkimas numatytas gruodžio 27 d., vienas iš jo klausimų – dėl mišrių komunalinių atliekų 1 tonos sutvarkymo mokesčio savivaldybėms dydžio nustatymo.
Ši klausimą komitete pristatė laikinai TRATC direktoriaus pareigas einantis Juozas Šlepetis ir ekonomistė Rasa Skurvydienė. Ne naujiena, kad visoje Lietuvoje vyksta aršios diskusijos dėl vartų (atliekų tvarkymo) mokesčio įkainių didinimo. Tam J. Šlepetis nurodė dvi priežastis. Taršos mokestis siekė 5 eurus, o nuo 2020 m. jis kyla iki 27,51 euro už toną. Vyriausybė net 5,5 karto didina taršos mokestį už sąvartyne šalinamas atliekas. Anot R. Skurvydienės, taršos mokestis kyla visoje Lietuvoje, tam prieštarauti nepavyks. TRATC‘o keliama kaina bene mažiausia – 17 procentų, kai, pavyzdžiui, Kaune mokestis kyla 77 proc., Vilniuje – 38 proc. „Prašome vartų mokestį didinti 17 procentų, nuo dabar esamų 47,7 euro už toną iki 56 eurų. To nepadarius, vien dėl išaugusio taršos mokesčio įmonė patirtų 196 tūkst. eurų nuostolį, kurį tektų dengti visoms – Rietavo, Plungės, Mažeikių, Telšių – savivaldybėms“, – sakė J. Šlepetis.
Antroji priežastis – mechaninio-biologinio atliekų apdorojimo (MBA) gamyklos Jėrubaičiuose operatoriaus UAB „Veistas“ siekis išsireikalauti, kad už atliekų tvarkymą šioje gamykloje TRATC‘as mokėtų brangiau. Pirmąją teismo bylą UAB „Veistas“ jau yra laimėjęs, baiminamasi, kad šis scenarijus nepasikartotų. UAB „Veistas“ prašo, kad jai už tonos atliekų sutvarkymą būtų mokami 39 eurai (dabartinis mokestis yra 34,25 euro), TRATC-o valdyba sutinka mokestį didinti iki 35,39 euro. Jeigu UAB „Veistas“ teismo bylą laimės, atitinkamai teks perskaičiuoti ir vartų mokestį.
Kaip aiškinta posėdyje, planuota, kad nuo visų keturių savivaldybių bus surinkta daug daugiau atliekų, negu jų iš tiesų pavyko surinkti. Didžiausią pokytį lemia sumažėjusios plastiko ir metalo atliekos. Viena pagrindinių priežasčių dėl šių atliekų mažėjimo – taromatų atsiradimas, kuris nusinešė visus plastiko butelius ir skardinę tarą. Šiais metais pirmą kartą pastebėtas šių atliekų pokytis, todėl „Veistas“ ir siūlo tokius kainų pokyčius.
V. Dičiūnas taip pat pripažino, kad tartis su UAB „Veistu“ sunku, o prašomų skaičių valdybai įmonė pateikti nesutinka, todėl viską sprendžia teismas. „Jei atliekos būtų šalinamos į sąvartyną, o ne atiduodamos „Veistui“, kaina drastiškai nepadidėtų, bet sąvartynas po 2 ar 3 metų būtų perpildytas. Tuomet reikėtų statyti naują sąvartyną, tam reikėtų dar didesnių investicijų, kurių niekas kitas, be savivaldybės, nepadengtų. Turime užburtą ratą – dabar galėtume sutaupyti, bet po kurio laiko būtų dar didesnių išlaidų“, – kalbėjo V. Dičiūnas.
Komitete domėtasi, galbūt TRATC-ui reikėtų nutraukti sutartį su UAB „Veistu“, kuri galios dar šešerius metus. Anot J. Šlepečio, šis pasiūlymas aptartas valdyboje, tačiau net ir tokiu atveju atliekų tvarkymo atpigimo tikėtis neverta. Sutartis nurodo, kad jos nutraukimo atveju TRATC-as „Veistui“ turėtų sumokėti 144 tūkst. Eur baudą ir padengti nuostolius dėl negauto pelno – 340 tūkst. Eur. J. Šlepetis neslėpė, kad jeigu teismo procesas bus palankus UAB „Veistui“, savivaldybės tokios naštos nešti bus nepajėgios. Sutarties nutraukimo atveju TRATC‘ui tektų sumokėti didžiulius pinigus ir kitus 4-erius metų reiktų dirbti veltui.
Rietavas – mažiausia savivaldybė iš visų keturių, jai šie pokyčiai atsilieps skaudžiausiai. Manoma, kad apie 10 proc. kitąmet teks didinti rinkliavą už komunalinių atliekų sutvarkymą. Išsekus diskusijai, komiteto narys Viktoras Krajinas siūlė šį klausimą atidėti vėlesniam laikui, kai bus pasibaigęs teismo procesas su UAB „Veistas“. Kiti komiteto nariai nutarė, kad šis sprendimas neišvengiamas, tad galutinai bus apsispręsta Tarybos posėdžio metu.
Dalia BARCYTĖ
Nuotraukoje: Kaip sakė V. Dičiūnas, vežant atliekas į sąvartyną, vėliau tai iššauktų dar didesnes išlaidas.