Už pagalbą gelbėjant žydus – apdovanojimas iš Prezidento rankų
Kasmet, rugsėjo mėnesį, minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, pagerbiamas per Antrąjį pasaulinį karą nužudytų Lietuvos piliečių žydų atminimas. Tomis dienomis pagerbiami ir žydų gelbėtojai, kurie priešinosi okupaciniam režimui ir nepaisydami mirtino pavojaus gelbėjo pasmerktuosius. Rugsėjo 20-ąją Lietuvos Respublikos Prezidento rūmuose šį apdovanojimą atsiėmė ir Martyno Bedaukio įdukra, Rietave gyvenanti Zita Pelagėja Butaitė.
Prezidentas G. Nausėda apdovanojo asmenis, kurie nepaisydami mirtino pavojaus sau ir šeimai, Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjo žydus nuo nacių genocido. Lietuvos Respublikos Prezidento dekretu M. Bedaukis (po mirties) apdovanotas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. Atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, 1992–2018 m. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus siūlymu Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanoti 1 467 Lietuvos piliečiai, nepabūgę grėsusio pavojaus ir kartu su artimaisiais išgelbėję gyvybę ne vienam savo kaimynui, draugui ar nepažįstamajam. Šiemet Prezidentas G. Nausėda apdovanojo 38 asmenis, iš kurių tik 4 sulaukė šių dienų – kitiems apdovanojimas atiteko po mirties.
Plungės r. gyvenusiems žydams puikiai žinoma Šarnelės kaimo Juozo ir Bronislavos Straupių šeima. 1941 m. liepos mėnesį likvidavus Alsėdžių getą, laikinai buvo palikta tik kailiadirbio Faktoriaus šeima, kol baigs dirbti iš aplinkinių kaimų valstiečių suvežtus kailius. J. Straupis sugalvojo šios šeimos gelbėjimo operaciją, atgabendamas juos į Šarnelės kaimą pas pažįstamus ūkininkus. Išmaitinti tokį būrį žmonių buvo sunku, tad į pagalbą suskubo kiti Alsėdžių apylinkių valstiečiai, tarp jų ir M. Bedaukis, turėjęs apie 70 hektarų žemės. Jis su šeima prikepdavo duonos, kepalus sukraudavo į vežimo galą, apkraudavo šiaudais, ant jų pasodindavo trejų metų įdukrą ir veždavo į Straupio ir kitų žydus slapsčiusių valstiečių namus. Raštuose randama informacijos, kad M. Bedaukis žydus šelpė ne tik maisto produktais, bet ir drabužiais. Šios šeimos ir kitų kaimo gyventojų dėka iš Alsėdžių ir Telšių geto buvo išgelbėti 25 žmonės. Apdovanojimą atsiėmusi Z. P. Butaitė sakė, kad jos įtėvis Anapilin iškeliavo 1953 m. M. Bedaukis buvo geras žmogus, ūkininkas, padėdavo mažažemiams, ją įsidukrino ir užaugino nuo mažumės. Kiek vėliau, atėjus Tarybinei valdžiai, dvejus metus buvo ištremtas.
Dalia BARCYTĖ
Nuotraukoje: Rietaviškė Z. P. Butaitė su šalies Prezidentu G. Nausėda.