
Švietimo įstaigų 2017-ųjų metų veiklos ataskaitos: nuo pasiekimų iki problemų
Šį mėnesį vykusiame Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje bei Tarybos posėdyje savivaldybės ugdymo įstaigų vadovai pristatė 2017-ųjų metų veiklos ataskaitas. Išklausę švietimo įstaigų vadovų pasisakymų, pasvarstę, kad nėra labai logiška tvirtinti ataskaitas už kalendorinius, o ne mokslo metus, posėdžiautojai sprendimo projektą patvirtino.
Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazija
Pirmoji veiklos ataskaitą pristatė Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė. 2017 m. gimnazija vykdė visas bendrojo ugdymo programas – ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio. Gimnazijoje mokėsi 656 moksleiviai, iš jų 24 vaikai – Daugėdų pradinio ugdymo skyriuje. Dirbo 108 darbuotojai, tarp kurių – 64 pedagogai ir 44 gimnazijos veiklą aptarnaujantys darbuotojai. Pagrindinį ugdymą įgijo 67 mokiniai, jų pasiekti egzaminų rezultatai buvo artimi šalies vidurkiui arba geresni. Brandos atestatai įteikti 56 abiturientams.
Ataskaitiniais metais gimnazijoje buvo plėtojamos įvairios kitos veiklos mokinių įvairialypei saviraiškai užtikrinti: šventės, renginiai, konkursai, olimpiados ir kt. Veikė 36 būreliai, kuriuos lankė 60 proc. vaikų. Kalbėdama apie gimnazijos problemas, direktorė sakė, kad nėra lėšų pertekliaus. Nors visos reikalingos funkcijos užtikrinamos, lėšų visada norėtųsi daugiau. „Didžiausias iššūkis visam gimnazijos kolektyvui šiemet – ne visai apibrėžta apmokėjimo sistemos, susijusios su mokytojų darbo organizavimu, kaita. Įvestas etatinis apmokėjimas reikalauja viso kolektyvo pastangų ir susitelkimo. Nuo kitų mokslo metų numatoma visų ugdymo programų kaita“, – sakė A. Lengvenienė.
Tverų gimnazija
Antrąją veiklos ataskaitą pristatė Tverų gimnazijai vadovaujanti Gitana Kužmarskytė. Gimnazijoje kartu su Medingėnų skyriumi 2017-ais metais mokėsi 228 mokiniai. Vienas pagrindinių gimnazijos tikslų buvo gerinti pamokos kokybę taikant įvairius mokymosi metodus, plėtoti mokinių, tėvų ir mokytojų bendradarbiavimo kultūrą. Mokyklos bendruomenės sutelkimas ir komandinis darbas užtikrino efektyvų ugdymo proceso organizavimą, padėjo mokiniams siekti aukštesnių įvertinimų, įsigytos ugdymo priemonės padėjo organizuoti kokybiškesnį ugdymo procesą. Pastebėta, kad praeitais metais mokinių pasiekimai buvo šiek tiek geresni nei anksčiau. „Kalbant apie brandos egzaminus, mažais žingsniais judame į priekį, mokinių rezultatai taip pat yra kiek geresni. Dar vienas džiuginantis dalykas – įkurta prailgintos dienos grupė, kurioje ugdomi ikimokyklinio amžiaus vaikai“, – sakė direktorė.
Paklausta apie problemas, G. Kužmarskytė sakė, kad jų esama, tačiau, laikui bėgant, jos išsisprendžia. Rūpėjo prailgintos dienos grupės įkūrimas, jis jau yra, didelis rūpestis buvo Medingėnų mokyklos stogo sutvarkymas, šiuo metu jis taip pat jau užlopytas. Gimnazijos kabinetų langams ypatingai reikia žaliuzių, bendruomenė norėtų ir aktų salės remonto, atnaujinti krepšinio lentas, Medingėnų skyriuje prastos būklės šildymo sistemos vamzdynai. Dar vienas lūkestis – lengvojo automobilio įsigijimas, kuris pravestų vežant nedidelį kiekį vaikų į konkursus bei direktorei lankantis Medingėnų skyriuje.
Žadvainių pagrindinė mokykla
Apie Žadvainių pagrindinės mokyklos veiklą kalbėjo jos direktorius Sigitas Kažukauskas. Jis pasakojo, kad ataskaitiniais metais mokykloje mokėsi 83 mokiniai, bendrabutyje gyveno 25 vaikai, dirbo 22 pedagoginiai darbuotojai, 8 aptarnaujančio personalo darbuotojai. 6 mokiniai mokėsi pagal individualizuotą programą, 7-iems buvo pritaikytos bendrosios ugdymo programos. „Neturėjome specialiojo pedagogo, tačiau šiemet jį jau gausime, jis mokyklai itin reikalingas. Standartizuoti testai parodė, kad mokiniams būtina ugdyti rašymo įgūdžius“, – akcentavo direktorius. 5-iose klasėse buvo įrengti projektoriai ir sutvarkytos žaliuzės, nupirkti kompiuteriai ir įvestas TAMO dienynas.
Prie problemų paminėta silpna mokymosi motyvacija, mažėjantis mokinių skaičius, mokinių su specialiaisiais poreikiais gausėjimas, gabių mokinių mažėjimas, nepakankamas tėvų bendradarbiavimas su mokykla. Iš ūkinių problemų išskirta, kad mediniam mokyklos pastatui reikalingas kapitalinis remontas, reikėtų keisti sporto salės grindis, šildymo katilus.
Išklausiusi ataskaitą, Vaida Vaičikauskienė pasigedo informacijos, kokius darbus nuveikė mokykloje dirbantis logopedas, psichologas. S. Kažukauskas minėjo, kad šių darbuotojų įdirbis nėra realiai apčiuopiamas, tačiau vaikams teikiama pagalba, kuri labai reikalinga ir kurios šeimose jie negauna. „Tai vienintelis direktorius, kuris akcentavo, kad turime ne tik ūkinių problemų, bet ir su vaikais“, – pastebėjo Tarybos narė.
Arturui Kungiui užkliuvo, jog metai iš metų mokykloje vis tos pačios problemos. „Sakote, kad tėvai nepakankamai bendradarbiauja su mokykla. O ką padarėte, kad situacija būtų geresnė? Vieną kitą šventę surengti tikrai neužtenka. Turite autobusą, galite nuvykti pas tėvus ir į namus“, – teigė A. Kungys. Atsakydamas į pastabą, mokyklos direktorius sakė, kad tėvai kviečiami ne tik į šventes, bet ir į seminarus, renginius. „Sunku tėvus pritraukti į mokyklą, manau, ši problema yra ne vien mūsų ugdymo įstaigoje. Turime ir pasiteisinusių sprendimų – rengėme klasės auklėtojo, tėvo ir mokinio susitikimus, sakydami, kad jeigu tėvai neatvyks į mokyklą, atvažiuosime į namus. Šis būdas suveikė, mokykloje sulaukėme daugumos tėvų“, – pasakojo S. Kažukauskas.
Rietavo Mykolo Kleopo meno mokykla
Apie meno mokyklos pasiekimus kalbėjo jos direktorius Nerijus Jasinskas. Pasakota, kad meno mokykloje dirbo 15 pedagogų ir 6 kiti darbuotojai, mokėsi 150 mokinių. „Kalbėdamas apie ataskaitinius metus, galiu pasidžiaugti Rietavo vaikais. Per metus surengėme per 30 koncertų. Mūsų darbas ir pasiekimai yra viešai matomi. Pedagogais taip pat galime didžiuotis, nes jų pritraukiame iš Klaipėdos ir aplinkinių rajonų. Tai duoda puikių rezultatų ir pridėtinės vertės Rietavui“, – sakė N. Jasinskas.
Vilija Razmienė domėjosi, kaip yra su suaugusiųjų mokslais, nes Taryba yra patvirtinusi įkainius už dvi savaitines pamokas, o ji iš aplinkinių girdinti, kad liko tas pats apmokėjimas už vieną pamoką per savaitę. „Ar ne per daug skriaudžiame suaugusiuosius? Kas pasikeitė?“, – klausė Tarybos narė. Meno mokyklos vadovas priminė, kad dailės pamokos kainuoja 26 Eur, specialybės pamokos – 48 Eur už dvi savaitines pamokas. Mokytis priimami visi norintys, šiuo metu yra 11 mokinių dailės skyriuje ir 6 muzikantai, dar pateikti 3 prašymai. „Gavome finansavimą 5-iems mokiniams, kitiems taikome kitokį tarifą, jie už tą pačią sumą gauna 1 savaitinę pamoką. Į tai žvelgiu optimistiškai, nes savo kaštais suaugusiųjų mokinti negalėtume. Pedagogams atlyginimus reikia mokėti, o pamokos įkainis ir priverčia nustatyti tokią sumą,“ – sakė N. Jasinskas.
Rietavo lopšelis-darželis
Apie mažuosius rietaviškius kalbėjo Rietavo lopšelio-darželio direktorė Stefa Steponavičiutė. Ataskaitiniais metais įstaigą lankė 206 vaikučiai, dirbo 52 darbuotojai. Didelis dėmesys praeitais metais buvo skiriamas vaikų sveikatinimo veiklai. Dalyvauta įvairiuose projektuose savivaldybėje ir už jos ribų. Daug jėgų atiduota naujajam vaikų maitinimo organizavimui, įsigyta nauja krosnis, ruošiami nauji valgiaraščiai. Atsirado ir labai reikalinga pareigybė – mokytojo padėjėjo, nes kasmet daugėja vaikų su specialiaisiais poreikiais. Kad būtų užtikrinta tinkama pagalba, ši pareigybė buvo būtina.
Svarbiausia problema – darželio teritorija. Tikimasi, kad jau kitąmet bus sutvarkytos vaikų žaidimų aikštelės, tvoros, atnaujinti virtuvės baldai. Remontas reikalingas ir trims didžiosioms laiptinėms. „Didelis rūpestis yra priešmokyklinio ugdymo ankstinimas, reikia daug jėgų skirti vaikų tinkamam paruošimui mokyklai“, – sakė direktorė. A. Kungys pastebėjo, kad prie problemų nurodyta, jog darželyje neįrengta priešgaisrinė signalizacija. Savivaldybės meras Antanas Černeckis atsakė, kad ji nebuvo įrengta remontuojant pastatą, ir šią problemą reikia kuo greičiau spręsti. „Tai itin svarbus darbas, nes saugumas turi būti pirmoje vietoje. Viskas turėtų pajudėti į gerąją pusę. Be to, ruošiama nauja tvarka, bus teikiama logopedo, specialiojo pedagogo pagalba“, – reziumavo meras.
Dalia BARCYTĖ
Nuotraukoje: S. Kažukauskas pasidalino gerąją praktika, padėjusia pritraukti tėvus į mokyklą.