Paroda Lietuvos šimtmečiui
Penktadienio popietę žmonės būreliais keliavo į Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešąją biblioteką, kurioje plungiškiai Bronislovas Pocius ir Rimantas Bendorius pristatė ženkliukų parodą „Lietuvos miestai, sportas, aviacija, kosmosas ir automobilizmas“. Renginio metu autoriai supažindino ir su 1918–2018 m. lietuviškų pinigų kalendoriumi. Paroda skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti.
R. Bendorius gimė 1952 m. Marijampolėje, o nuo 1961 m. gyvena Plungėje. Mokėsi Plungės I vidurinėje mokykloje, baigė Plungės statybos technikumą ir Lietuvos žemės ūkio akademiją. Nuo 1970 m. domisi filatelija, numizmatika, bibliofilija, dailės kūriniais, senoviniais laikrodžiais, ženkliukais ir sportu. Yra surengęs 5 parodas – Vilniuje, Telšiuose ir Plungėje.
B. Pocius gimė 1946 m. Plungėje. Mokėsi Plungės jaunimo vakarinėje mokykloje. 1971 m. baigė Vilniaus pedagoginį institutą, įsigijo istorijos ir fizinio lavinimo mokytojo profesiją. Nuo 1980 m. domisi numizmatika, kraštotyra, sendaikčiais, senovinėmis nuotraukomis, medaliais, ženkliukais. 2002 m. išleido knygą „Plungė amžių sandūroje“, vietinėje spaudoje paskelbė daugiau kaip 30 straipsnių apie Plungės bei Žemaitijos istoriją, taip pat keletą tekstų pedagogikos tema. Surengė 13 parodų: Vilniaus dramos teatre, Plungės viešojoje bibliotekoje, mokyklose.
2018-ieji Lietuvai yra ypatingi, švenčiamas valstybės šimtmetis, ta proga parodos autoriai išleido kalendorių, kuriame pagrindinis akcentas skiriamas Lietuvos valstybės pinigams. Pinigų pavyzdžiai kalendoriui paimti iš parodos autorių asmeninių kolekcijų. Leidinyje – tik lietuviški pinigai. „Galbūt kitiems metams išleisime visų pinigų, kursavusių Lietuvoje, kalendorių“, – sakė B. Pocius.
B. Pocius parodos dalyviams nupasakojo pinigų kelią Lietuvoje nuo pradžios – 1918-ųjų metų – iki šių dienų. Popieriniai pinigai buvo spausdinami Anglijoje, metalinius pinigus kalė Kauno pinigų kalykla. Tvarka buvo labai griežta, „neišsprūsdavo“ neapskaitytas nė vienas litas ar centas. Už pinigų padirbinėjimą buvo labai griežtai baudžiama.
1918 m. balandžio 4 dieną Vokietijos valdžia Kaune išleido ostmarkes Lietuvai. 1919 m. vasario 26 dieną Lietuvos vyriausybės sprendimu vokiškos ostmarkės buvo pavadintos auksiniais, o pfenigai – skatikais. Vienas auksinis buvo lygus 100 skatikų. Lietuvos ekonomika, neturėdama savų pinigų, per 1919–1922 m. patyrė 400 mln. litų arba 40 mln. Amerikos dolerių nuostolį, nes dėl infliacijos auksinio vertė kasdien mažėjo.
Valstybės nepriklausomumo rodiklis yra pinigai. 1922 m. buvo išleisti lietuviški pinigai – popieriniais litai ir centai. Litai buvo dengti auksu, kurį Lietuva gavo iš Sovietų Rusijos pagal Lietuvos-Rusijos taikos sutartį. Tai buvo 3 milijonai aukso rublių. Vienas litas buvo lygus 0,150462 g aukso, o vienas doleris prilygintas dešimčiai litų. 1922 m. spalio mėn. Lietuvos vyriausybė keitė 175 auksinius į vieną litą. Lietuviškas litas įgijo tarptautinį pasitikėjimą, tapo viena iš tvirčiausių valiutų pasaulyje. 1940 m. birželio 15 dieną Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, šalia litų kursavo červoncai ir rubliai. Vienas litas buvo prilygintas 0,90 rublio, o vienas červoncas – 10-čiai rublių. 1941 m. kovo 25-ąją litas, kaip piniginis vienetas, buvo panaikintas, liko kursuoti červoncai ir rubliai. 1 červoncas buvo lygus 10-čiai rublių. 1990 m. kovo 11-ąją Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę atsirado galimybė susigrąžinti savąją valiutą. Savi pinigai, kuriais buvo laikinieji talonai, apyvartoje pasirodė 1992 m. pabaigoje, o 1993 m. birželio 25 dieną į apyvartą sugrįžo litas.
R. Bendorius džiaugėsi, kad rietaviškiai taip šiltai juos priėmė. „Per metus padarome 3 ar 4 parodas. Dalelę to, ką turime, nusprendėme parodyti ir jums. Galvojome, kuo galime mes, kaip kolekcionieriai, prisidėti ir ką turime parodyti visuomenei Lietuvos šimtmečio proga“, – kalbėjo vienas iš autorių.
Ženkliukų parodoje yra 1 200 ženkliukų – sporto, kosmoso, lėktuvų, automobilių, Lietuvos miestų, tarp kurių yra susijusių ir su Plunge bei Rietavu. Parodoje eksponuojami ženkliukai pagaminti nuo 1924 m. iki 2014-ųjų. Parodą bibliotekoje bus galima apžiūrėti tris savaites.
Dalia BARCYTĖ