Archyvas

Nuo:
Iki:

Reklama

Plungės rajono ir Rietavo savivaldybių laikraštis » Naujienos » Naudinga žinoti » Paskolos: lietuvių skolinimosi ypatumai

Paskolos: lietuvių skolinimosi ypatumai

Paskola – tai priemonė, galinti ir palengvinti, ir komplikuoti žmogaus gyvenimą priklausomai nuo to, atsakingai ar ne skolinamės pinigų. Šiandien egzistuoja kelių tipų paskolos. Pirmos – tai greitieji kreditai, kur skolinama dažniausiai ne ilgesniam nei 6-12 mėn. laikotarpiui. Skolinamos sumos yra nedidelės – nuo 50 iki 1000 eurų, o palūkanos – didelės. Statistiškai tokio tipo paslaugas renkasi jauni, 18-25 m. žmonės, kurie dar neturi tvirto pagrindo po kojomis ir kurie dažniausiai nori patenkinti savo nebūtinuosius poreikius, pavyzdžiui, įsigyti prabangų išmanųjį telefoną. Todėl akivaizdu, kad jaunimas nori prabangos prekių ir jas įsigyja dažnai net neturėdami darbo ir nuolatinių pajamų. Daugelis jų, įklimpusių į paskolų liūną, renkasi arba tėvų pagalbą, arba paskolos refinansavimą.
Kaip pastebi ekonomistai, žmonės, siekdami greitų ir lengvų pinigų, dažnai nepagalvoja ne tik apie save, bet ir apie artimuosius: TV ekranuose, spaudoje galime rasti nemažai skaudžių, pamokančių istorijų, kai žmonėms dėl didelių įsiskolinimų teko parduoti namus, palikus šeimą išvykti dirbti į užsienį ar dėl didelių nervų paaukoti sveikatą.

Kitai kategorijai priklauso paskolos, kurias ima vyresni ir stabilesnes pajamas turintys, jau spėję įgyti darbo patirties, o su ja – ir atsakomybės žmonės. Šios paskolos paprastai suteikiamos ilgesniam laikotarpiui (nuo 1 iki 5 metų). Jos, lyginant pagal palūkanų normas, yra ženkliai pigesnės už greituosius kreditus, joms neteikiama refinansavimo paslauga. Jas grąžinus, nereikia mokėti didelių palūkanų. Tokio tipo kreditus dažniausiai ima vidutines pajamas uždirbantys žmonės, norintys pagerinti savo buitį – įsigyti naują automobilį, susiremontuoti būstą, įsigyti naujos buitinės technikos, baldus ir t. t. Tokio tipo paskola iš dalies yra naudinga, nes leidžia pagerinti buitį nepatiriant didelių išlaidų, o jei skolinamasi gerai pasvėrus visus „už“ ir „prieš“, jokių nesklandumų nepatiriama.
Trečiasis tipas – tai būsto paskolos. Jos imamos ilgiausiam laikotarpiui, įprastai nuo 10 iki net 40 metų su galimybe pinigus grąžinti anksčiau numatytojo termino. Tokio tipo paslauga Lietuvoje, kaip ir kitose ES šalyse, yra paklausi, nes laikas nuo laiko siūlomos rekordiškai žemos palūkanos, patrauklios sąlygos ir t. t. Žmonės patys gali pasirinkti, iš kokio banko, kokiam terminui paskolą paimti: kuo ilgesniam terminui kreditas imamas, tuo mažesnės mėnesio įmokos.
Ar žmonės ėmė atsakingiau vertinti paskolas ir kreditus?
Pastebima, kad lietuviai po truputį mokosi skolintis atsakingiau. Ne vieną sudomina valiutos skaičiuoklė, specialios kreditų skaičiuoklės – žmonės pasidomi, kas kiek kainuoja, verta kažką įsigyti iš užsienio, kai galioja skirtingi valiutų kursai, skolintis pinigų iš vietinės kredito įstaigėlės ir t. t.
Žvelgiant į greitųjų kreditų rinką, 2016 m. pabaigoje ženkliai sumažėjo žmonių, kurie vėlavo grąžinti paimtuosius kreditus. Praėjusių metų pradžioje skolinimosi mastai gerokai sumažėjo.

« Atgal

Naujas Nr.

Apklausa

Reklama